Црква „Св. Ѓорѓи“ - Црквино

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Св. Ѓорѓи
Crkva Sv. Gjorgji - Crkvino.jpg
Македонска православна црква
Епархија Повардарска
Архијерејско намесништво Велешко
Местоположба
Населено место Црквино
Општина Велес
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Георгиј
Изградба 1819
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Ѓорѓи е македонски православен христијански црковен храм во селото Црквино, Велешко. Изградбата датира од 1819година[1], а по својот изглед, црквата, е иста како црквата Свети Спас во блиското село Ногаевци. Поради напуштањето на селото од страна на христијанското македонско население денес црквата е во крајно лоша состојба[2], а предвидена е нејзина обнова од министерството за култура. За иконата на Свети Кирил Филозоф во оваа црква истражувања вршела Донка Барџиева. По повод патрониот празник на црквата Ѓурѓовден, таа е доста посетена од христијани кои водат потекло од селото Црквино, а денес живеат во Велес.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Се распаѓа црквата „Свети Ѓорѓи“ во велешкото село Црквино“ (македонски). еПорта3. 22.01.2009. конс. 2011-03-20. 
  2. „Црквата Свети Ѓорѓи во село Црквино е пред распаѓање“ (македонски). ЦД Радио. конс. 2011-03-20.