Црква „Св. Ѓорѓи“ - Црквино

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Св. Ѓорѓи
Crkva Sv. Gjorgji - Crkvino.jpg
Македонска православна црква
Епархија Повардарска
Архијерејско намесништво Велешко
Местоположба
Населено место Црквино
Општина Велес
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Георгиј
Изградба 1819
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Ѓорѓимакедонски православен храм во селото Црквино, Велешко. Изградбата датира од 1819година[1], а по својот изглед, црквата, е иста како црквата Свети Спас во блиското село Ногаевци. Поради напуштањето на селото од страна на христијанското македонско население денес црквата е во крајно лоша состојба[2], а предвидена е нејзина обнова од министерството за култура. За иконата на Свети Кирил Филозоф во оваа црква истражувања вршела Донка Барџиева. По повод патрониот празник на црквата Ѓурѓовден, таа е доста посетена од христијани кои водат потекло од селото Црквино, а денес живеат во Велес.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. "Се распаѓа црквата „Свети Ѓорѓи" во велешкото село Црквино". еПорта3. 22.01.2009. Посетено на 2011-03-20. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
  2. "Црквата Свети Ѓорѓи во село Црквино е пред распаѓање". ЦД Радио. Посетено на 2011-03-20.