Црква „Св. Ѓорѓи“ - Хункос

Координати: 40°52′46.3″N 23°35′1.2″E / 40.879528° СГШ; 23.583667° ИГД / 40.879528; 23.583667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Ѓорѓи
Αγίου Γεωργίου
Карта
40°52′46.3″N 23°35′1.2″E / 40.879528° СГШ; 23.583667° ИГД / 40.879528; 23.583667
МестоХункос, Нигритско
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Завршена1753
Управа
Архијерејско намесништвоНигритско
ЕпархијаСерско-нигритска

Свети Ѓорѓи (грчки: Αγίου Γεωργίου) — црква во селото Хункос, Нигритско, Егејска Македонија. Влегува во состав на Серско-нигритската епархија на Цариградската патријаршија. Претставува парохиски храм на селото.

Изградена е во 1753 г. според ктиторскиот натпис. Внатрешноста е живописана.[1] Во 1859 г. кон храмот е додаден нартекс.[2] Црквата е живописана од мијачките зографи Христо, Исаија, Кузман и Серафим Фрчковски.[3]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Ιερός Ναός Αγίου Γεωργίου“. Ιερά Μητρόπολη Σερρών και Νιγρίτης. Посетено на 2 ноември 2014.
  2. „ΕΝΑ ΣΠΑΝΙΟ ΕΥΡΗΜΑ ΣΤΟ ΝΑΟ ΤΟΥ ΑΓΙΟΥ ΓΕΩΡΓΙΟΥ ΝΙΓΡΙΤΑΣ“. ΟΙ ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΕΣ ΕΝΟΣ ΠΡΟΣΚΥΝΗΤΟΥ. Посетено на 2 ноември 2014.
  3. Василиев, Асен (1965). Български възрожденски майстори: живописци, резбари, строители. София: Наука и изкуство. стр. 216.