Црква „Св. Ѓорѓи“ - Косово

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Ѓорѓи
Црква „Св. Ѓорѓи“ во селото Косово.jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Бродско
Парохија Манастиречка
Местоположба
Координати 41°43′46″N 21°08′06″E / 41.72944° N; 21.13500° E / 41.72944; 21.13500Координати: 41°43′46″N 21°08′06″E / 41.72944° N; 21.13500° E / 41.72944; 21.13500
Населено место Косово
Општина Македонски Брод
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Ѓорѓи
Изградба 1895
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Ѓорѓи (позната и како Свети Ѓорѓија) — главна селска црква во поречкото село Косово, сместена над селото.[1]

Во дворот на црквата се наоѓаат и селските гробишта.

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата била подигната во 1895 година.[2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. „Манастиречка парохија“. Дебарско-кичевска епархија. Посетено на 19 октомври 2017.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]