Црква „Св. Ѓорѓи“ - Велебрдо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Ѓорѓи
Црква „Св. Ѓорѓи“ - Велебрдо.jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Дебарско
Парохија Дебарско-реканска
Местоположба
Координати 41°36′56.1″N 20°35′52.6″E / 41.615583° N; 20.597944° E / 41.615583; 20.597944Координати: 41°36′56.1″N 20°35′52.6″E / 41.615583° N; 20.597944° E / 41.615583; 20.597944
Населено место Велебрдо
Општина Маврово и Ростуше
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Георги
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Ѓорѓи — главна и единствена црква во долнореканското село Велебрдо.[1] Црквата се наоѓа во крајниот јужен дел од селото, на околу стотина метри по исклучување од десната страна на долниот крак од патот кој минува низ селото.

Архитектура[уреди | уреди извор]

Градбата на црквата претставува крстокуполен храм со осумаголна купола. Ѕидовите на црквата содржат повеќе монофори и слепи ниши. Влезната врата се наоѓа на западната страна и над неа има ниша со правоаголна слика со ликот на Свети Георги. Црквата во целост е изградена од камен. Влезниот простор е покриен со кров од ќерамиди, додека крилата и куполата се покриени со лимен кров.

Во дворот на црквата има помошен објект.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. стр. 36. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]