Црква „Вознесение Христово“ - Требовље

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Вознесение Христово
Црква „Св. Спас“ - Требовле DG20120506122002.jpg

Поглед на црквата со селските гробишта на Требовље

Македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Бродско
Парохија Манастиречка
Местоположба
Координати 41°45′29.97″N 21°07′50.95″E / 41.7583250° N; 21.1308194° E / 41.7583250; 21.1308194Координати: 41°45′29.97″N 21°07′50.95″E / 41.7583250° N; 21.1308194° E / 41.7583250; 21.1308194
Населено место Требовље
Општина Македонски Брод
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Исус Христос
Изградба 1892
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Вознесение Христово (нарекувана и како Свети Спас) — главна селска црква, во поречкото село Требовље.[1] Во минатото била седиште на Требовската парохија, која денес не постои.

Црквата е сместена во самото село. Во самиот двор на црквата се наоѓаат и селските гробишта.

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата била подигната во 1892 година.[2] Градена е од камен и бигор.

Според написот над влезната врата во црквата, станува збор за подарок на Трпко Милетиќ со својата фамилија на 8 јуни 1915 година.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. "Манастиречка парохија". Дебарско-кичевска епархија. Посетено на 19 ноември 2017.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]