Црква „Вознесение Христово“ - Пчиња

Координати: 42°02′25″N 21°45′11″E / 42.04028° СГШ; 21.75306° ИГД / 42.04028; 21.75306
Од Википедија — слободната енциклопедија
Вознесение Христово

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Кумановско-осоговска
Архијерејско намесништво Кумановско-кратовско
Парохија Пчињска
Местоположба

Карта

Координати 42°02′25″N 21°45′11″E / 42.04028° СГШ; 21.75306° ИГД / 42.04028; 21.75306
Место Пчиња
Општина Куманово
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Вознесение Христово
Осветување 2016
Архитектонски опис

Вознесение Христово (позната и како Свети Спас) — нова селска црква во кумановското село Пчиња, Македонија.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Црквата се наоѓа на самиот десен брег од реката Пчиња, пред самиот мост во селото, со кој се поврзуваат стариот и новиот дел на селото Пчиња.

Историја[уреди | уреди извор]

Во 2012 година, црквата се доградувала, кога се работело на покривот, камбанаријата, внатрешниот и надворешниот дел од црквата.[1]

Црквата била осветена во 2016 година од страна на митрополитот Кумановско-осоговски г. Јосиф.[2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Се доградува црква во село Пчиња“. KumanovoNews. Посетено на 2024-01-08.
  2. Ивановски, Никола (2016-06-10). „Осветени црквите „Свети Спас" во селата Пчиња и Долно Којнаре (галерија)“. Кумановски Муабети (англиски). Посетено на 2024-01-08.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]