Црква „Вознесение Христово“ - Звечан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Вознесение Христово
Црква „Св. Спас“ во село Звечан (2).jpg

Поглед на црквата со селските гробишта на Звечан

Македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Бродско
Парохија Манастиречка
Местоположба
Координати 41°42′02.69″N 21°07′36.61″E / 41.7007472° СГШ; 21.1268361° ИГД / 41.7007472; 21.1268361Координати: 41°42′02.69″N 21°07′36.61″E / 41.7007472° СГШ; 21.1268361° ИГД / 41.7007472; 21.1268361
Населено место Звечан
Општина Македонски Брод
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Исус Христос
Изградба 1946
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Вознесение Христово (нарекувана и како Свети Спас) — главна селска црква, во поречкото село Звечан.[1][2][3]

Црквата е сместена на самиот асфалтен пат кој води до селото Звечан. Во самиот двор на црквата се наоѓаат и селските гробишта.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. „Цркви во Манастиречката парохија“. Дебарско-кичевска епархија. Посетено на 2011-10-02.
  3. Во списокот е наведена како „Св. Петар и Павле“, но таблата на црквата на самиот влез, како и самите мештани ја нарекуваат црквата „Св. Спас“.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]