Црква Свети Григориј (Баку)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Црква Свети Григориј
Սուրբ Գրիգոր Լուսաւորիչի Եկեղեցի
Bakı Erməni Kilsəsi
Stgregory.jpg

Црква Свети Григориј

Основни податоци
Место Баку, Азербејџан
Религија Ерменска апостолска црква
Држава Азербејџан
Црковен статус Затворена
Архитектонски опис
Тип [[

Не успеав да го испишам својството P168: Property not found for label 'P168' and language 'mk'

]]
Завршено 1903
Карактеристики

Црквата Свети Григориј (ерменски : Սուրբ Գրիգոր Լուսաւորիչի Եկեղեցի, азербејџански: Bakı Erməni Kilsəsi) е црква која се наоѓа во Баку, Азербејџан и е во склопот на Ерменската Апостолска црква. Црквата била изградена во 1887 година. За време на протестите во Баку во 1990 година била оштетена нејзината фасада.