Црква Пресвета Богородица (Минск)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Црква Пресвета Богородица
Архікатэдральны касцёл Імя Найсвяцейшай Панны Марыі
Minsk Catholic Mary church.jpg
Основни податоци
Место Минск, Белорусија
Координати 53°54′11.33″ СГШ 27°33′15.85″ ИГД / 
Држава Белорусија
Архитектонски опис
Архитект непозната вредност
Архитектонски тип [[

Не успеав да го испишам својството P168: Property not found for label 'P168' and language 'mk'

]]
Архит. стил барок
Карактеристики

Црквата Пресвета Богородица (белоруски: Архікатэдральны касцёл Імя Найсвяцейшай Панны Марыі) ) е црква која се наоѓа во Минск, Белорусија и спаѓа во склопот на Римокатоличката црква. Катедралата била изградена во 1710 година како црква на Исусовото општество. Во 1793 година, кога Русија ја зазела Белорусија, таа паднала под раководство на руската црква. Во 1797 година била опожарена, во 1917 реновирана. Но веднаш со доаѓањето на комунизмот, црквата била затворена. Vо 1997 година била повторно реновирана од страна на Римокатоличката црква.