Црква Пресвета Богородица (Баку)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Црква Пресвета Богородица
Bakirə Məryəmin Məsum Hamiləliyi şərəfinə kilsə
Stmarysbaku.jpg
Основни податоци
Место Баку, Азербејџан
Архитектонски опис
Тип [[

Не успеав да го испишам својството P168: Property not found for label 'P168' and language 'mk'

]]
Карактеристики

Црквата Пресвета Богородица (азербејџански : Bakirə Məryəmin Məsum Hamiləliyi şərəfinə kilsə) е црква која се наоѓа во Баку, Азербејџан. Оваа црква спаѓа во склопот на Римокатоличката црква и е изградена во 1915 година. Во време на комунизмот оваа црква била разрушена во 1931 година. Од 2006 година се донела одлука црквата повторно да биде изградена.