Централен и Западен Округ (Хонгконг)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Централен и Западен Округ
中西區
Округ
Central and Western District
Дневен преглед на хоризонтот на Централниот и Западниот округ
Дневен преглед на хоризонтот на Централниот и Западниот округ
Локација во рамките на Хонгконг
Локација во рамките на Хонгконг
Country Кина
Special Administrative Region Хонгконг
DivisionХонгконг (остров)
Управа
 • Округ OfficerMr Леунг Чи-Ки, JP[1]
 • District Council ChairwomanMrs Ченг Лаи-Кинг
 • District Council Vice-ChairmanMr Јеунг Суи-Јин,Виктор
Површина
 • Вкупна12,52 км2 (483 ми2)
 • Земјишна12,40 км2 (480 ми2)
 • Вода,12 км2 (5 ми2)  1%
Население (2016)
 • Вкупно243,266[2]
Часовен појасHong Kong Time (UTC+8)
Largest neighbourhood by populationKennedy Town (62,272 – 2016 est)[3]
Мреж. местоCentral and Western District
Централен и Западен Округ (Хонгконг)

City Hall and General Post Office.jpg

Централен, Хонгконг
Традиционално 中西區
Упростено 中西区
Кантонски јитпинг Zung1 sai1 keoi1
Буквално: Централно западен округ

Централен и Западен округ е сместен на северозападниот дел на островот Хонгконг е една од 18-те административни области на Хонгконг. Со население од 243.266 жители во 2016 година округот има трето најниско население, но и поради релативно малата големина има најобразовани жители со втор најголем приход.

Централниот округ е централната деловна област и основната урбана област на Хонгконг. Западниот округ ги опфаќа Шек Тонг Цуи, Кенеди Таун, Саи Јинг Пан, делови од Лунг Фу Шан. Округот бил дел од градот Викторија, најраната урбана населба во колонијалниот Хонгконг.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Home Affairs Dept, Welcome page for Central and Western District, Retrieved 2018-05-25
  2. Population by District Council District and Year, 2016 By-census, Retrieved 2018-05-25
  3. District Profiles, Hong Kong Government, 8 December 2017, Посетено на 15 April 2020