Хусеин Бегановиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хусеин Бегановиќ
Лични податоци
Роден на 16 јуни 1971(1971-06-16)(52 г.)
Роден во СФРЈ
Висина &100000000000001890000001,89 м
Позиција Одбрана
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
–1997 Слога Југомагнат
1998 Моленбек 15 (0)
1999–2000 ХИТ[1] 37 (1)
2001 Беласица 11 (0)
2001–2005 Слога Југомагнат 73 (3)
Репрезентација
1996–2001 Македонија 4 (0)
Тренер на екипи
2005 Слога Југомагнат
*Настапи и голови само на првенствени натпревари

Хусеин Бегановиќ (бошњачки: Husein Beganović; роден 16 јуни 1971 година) ― македонски поранешен фудбалер и тренер со бошњачка народност, кој последен пат играл за Слога Југомагнат.[2]

Играчка кариера[уреди | уреди извор]

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

На крајот на ноември 2004 година, Бегановиќ паднал во несвест за време на натпреварот против Победа.[3]

Меѓународна кариера[уреди | уреди извор]

Своето сениорско деби за Македонија го имал на квалификацискиот натпревар за Светското првенство во октомври 1996 година против Ирска. На 9 ноември 1996 година, Бегановиќ и Македонија го победиле Лихтенштајн со 1-11. Бегановиќ бил во резервите и не влегол да игра.[4][5] Toj има стекнато вкупно 4 натпревари, без постигнат гол. Неговиот последен меѓународен натпревар бил пријателскиот натпревар во ноември 2001 година против Унгарија.[6]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Husein Beganović на prvaliga.si
  2. „Husein Beganovic“. Football Database.eu. Посетено на 3 август 2023.
  3. „Пред 26 години, Македонија ја оствари најубедливата победа, 11-1 во Лихтенштајн!“. Време преку time.mk. 24 ноември 2004. Архивирано од изворникот 2023-08-03. Посетено на 3 август 2023.
  4. Здравески, Филип (10 јануари 2009). „LIE – MKD match report“. macedonianfootball.com. Архивирано од изворникот 2019-06-29. Посетено на 3 август 2023.
  5. „Пред 26 години, Македонија ја оствари најубедливата победа, 11-1 во Лихтенштајн!“. sport1.mk. 9 ноември 2022. Архивирано од изворникот 2023-07-31. Посетено на 3 август 2023.
  6. „Player Database“. eu-football.info. Посетено на 3 август 2023.

Надворешни извори[уреди | уреди извор]