Хуан Фернандез

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Острови Хуан Фернандез
Archipiélago Juan Fernández
Специјална територија и комуна на Чиле.
Гратчето Сан Хуан Баутиста на Островот Робинзон Крусо.
The town of San Juan Bautista in Cumberland Bay, Robinson Crusoe Island
Знаме на Острови Хуан Фернандез
Знаме
Coat of arms
Грб
Карта на Велигденскиот Остров, Сала и Гомез, Десвентурадас и Хуан Фернандез.
Карта на Велигденскиот Остров, Сала и Гомез, Десвентурадас и Хуан Фернандез.
Држава Чиле
Регион Валпараисо
Покраина Валпараисо
Откриен 22 ноември 1574
Колонизиран 1895
Статус на комуна 21 септември 1979
Специјална територија 30 јули 2007
Наречено по Хуан Фернандез
Гл. град Сан Хуан Баутиста
Управа[1]
 • Вид Општина
 • Орган Општински совет
 • Алкалде Леополдо Гонзалез Чарпентиер
Површина[2]
 • Вкупна 147,5 km2 (570 sq mi)
Население (попис 2002)[2]
 • Вкупно 633
 • Густина 0.43/km2 (1.1/sq mi)
 • урбано 598
 • рурално 35
Пол[2]
 • мажи 377
 • жени 256
Часовен појас Часовна зона[3] (UTC-4)
 • Лете (DST) Летна часовна зона[4] (UTC-3)
Повик. бр. 56
Валута чилеанско пезо
Мреж. место Juan Fernández Islands

Островите Хуан Фернандез (шпански: Archipiélago Juan Fernández) се слабо населени острови во Океанија, Тихиот Океан. Островите се наоѓаат на 600 км оддалеченост од Чиле, под чија управа се островите. Островите се составени од три главни вулкански острови: Робинзон Крусо, Алехандро Селкирк и Санта Клара.

Островите биле четири години дом на Александар Селкирк, и тоа можеби било инспирација за пишување на романот Робинзин Крусо. Островите имаат вкупна површина од 181 километар квадратен, од кои 93 километри квадратни се од Робинзон Крусо и Санта Клара и 33 километри квадратни од Александар Селкирк. Според пописот од 2002, островите имаат население од 633 жители и сите се на островот Робинзон Крусо. 598 жители живеат во главниот град Сан Хуан Баутиста.

Острови[уреди | уреди извор]

Најголем остров е Робинзон Крусо и има 93 километри квадратни. Највисока точка на островот е ЕлЈунке и има 916 метри надморска височина. Алехандро Селкирк има 50 километри квадратни и највисоката точка изнесува 1.319 метри надморска височина. Санта Клара има 2.2 километри квадратни и највисоката точка има 350 метри.


Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]