Робинзон Крусо (остров)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Остров Робинзон Крусо
Isla Robinson Crusoe
Карта на островот Робинзон Крусо
Географија
Координати33°38′29″S 78°50′28″W / 33.64139° ЈГШ; 78.84111° ЗГД / -33.64139; -78.84111Координати: 33°38′29″S 78°50′28″W / 33.64139° ЈГШ; 78.84111° ЗГД / -33.64139; -78.84111
ВидШилд вулкани (последна ерупција во 1835 година)
АрхипелагОстрови Хуан Фернандес
Соседни водни површиниТихиот Океан
Површина47,94 км2[1]
Највисоко издигнување915 м[1]
Највисока точкаЕл Јанкуе
Управување
РегионВалпараисо
провинцијаПровинција Валпараисо
КомунаОстрови Хуан Фернандес
Демографија
Население843[2] (2012)

Островот Робинзон Крусо (шпански: Isla Róbinson Crusoe), порано познат како Más a Tierra („Поблиску до копно“),[3] е втор по големина од островите Хуан Фернандес, сместен во 670 км западно од Сан Антонио, Чиле, во Јужниот Тихи Океан. Тој е понаселен од населените острови во архипелагот (другиот е островот Алехандро Селкирк), со најголем дел од тоа во градот Сан Хуан Баутиста кај заливот Камберленд на северниот брег на островот.[2]

Од 1704 до 1709 година, на островот се наоѓал осамениот морнар Александар Селкирк, кој барем делумно го инспирирал измислениот романописец Даниел Дефо, Робинзон Крусо во неговиот роман од 1719 година, иако романот е експлицитно поставен на Карибите.[4] Ова била само една од неколкуте приказни за преживување од периодот за кои Дефо би била свесна.[5] За да ја рефлектира книжевната наука поврзана со островот и да привлече туристи, чилеанската влада го преименуваше островот Робинзон Крусо во 1966 година.[3]

Географија[уреди | уреди извор]

Април 2005 г. поглед на градот Сан Хуан Баутиста, на северниот брег кај заливот Камберленд

Островот Робинзон Крусо има планински и повлажен терен, формиран од антички текови на лава кои се собрани од бројни епизоди на вулкани. Највисоката точка на островот е 915 метри надморска височина на Ел Јунке. Интензивната ерозија резултирала со формирање стрмни долини и гребени. Тесен полуостров е формиран во југозападниот дел на островот наречен Кордон Ескарпадо. Островот Санта Клара се наоѓа веднаш до југозападниот брег.

Островот Робинзон Крусо лежи на запад од границата помеѓу плочата Наска и плочата од Јужна Америка и се издигнал од океанот пред 3,8- 4.2 милиони години. Ерупција на вулкан на островот бил пријавена во 1743 година од Ел Јунке, но овој настан е неизвесен. На 20 февруари 1835 година започнала еднодневна ерупција од отвор за подморница 1.6 километри северно од Пунта Бакалао. Настанот бил прилично мал - само ерупција на индекс 1 на вулканска експлозивност - но произвел експлозии и пламен што го осветлиле островот, заедно со цунами.  

Робинзон Крусо има суптропска клима, модерирана од студената струја Хумболт, која тече источно од островот и југоисточните трговски ветрови. Температурите се движат од 3 °C (37 °F) до 34 °C (93 °F), со годишна средна вредност од 15.4 °C (60 °F) . Поголемите височини се генерално постудени, со повремени мразови. Врнежите се поголеми во зимските месеци и варираат со висина и изложеност, издигнувања над 500 метри доживуваме скоро дневни врнежи од дожд, додека западната, подветрена страна на островот е пониска и посува.[6]

Флора и фауна[уреди | уреди извор]

Регионот Фернандес е флористички регион кој вклучува архипелаг на островите Хуан Фернандес. Се наоѓа во флористичкото кралство на Антарктикот, но честопати е вклучено и во неотропското кралство. Како светски боиосферни резервати од 1977 година, овие острови се сметаат за максимално научно значење заради ендемските семејства на растенијата, родовите и видовите флора и фауна. Од 211 роден вид растение, 132 (63%) се ендемски, како и повеќе од 230 видови инсекти.[7]

Островот Робинзон Крусо има едно ендемско семејство на растенија, Lactoridaceae. Магеланскиот пингвин го има и таму.[8] Ложарот Хуан Фернандес е ендемска и критично загрозена црвена колибра, што е најдобро познато по црниот клун со ситно игла и покриеност со свилени пердуви. Петрелот Масатиера (Masatierra) го носи името на поранешното име на островот.[7] Островот (заедно со соседната Санта Клара) е препознаен како важна област за птици (ИБА) од страна на BirdLife International затоа што поддржува популации на птици од Масатиера, птиците Хуан Фернандес.[9]

Островот Робинсон Крузо, виден од CS „Одговорен“ за време на работата на забрана за јадрени тестови хидроакустична станица за следење во 2014 година.[10]

Историја[уреди | уреди извор]

Островот првпат го доби името Остров Хуан Фернандес по Хуан Фернандес, шпански морски капетан и истражувач, кој прв слетал таму во 1574 година. Познато било и како Más a Tierra.[3] Нема докази за претходно откритие или од страна на Полинезијците, и покрај близината до Велигденскиот остров, или од Индијанците.[11]

Од 1681 до 1684 година, еден човек Мискито познат како Вил бил обележан на островот. Дваесет години подоцна, во 1704 година, морнарот Александар Селкирк исто така бил маруниран, живеејќи во осаменост четири години и четири месеци. Селкирк бич сериозно загрижен за пловноста на неговиот брод „<i id="mwhw">Синк Портс“</i> (кој завршил со потонување многу кратко потоа) и ја објавил својата желба да биде оставен на островот за време на постојката за повторно складирање на патувањето. Неговиот капетан, Томас Страдлинг, колега од патувањето на приватникот и истражувач Вилијам Дампиер, бил уморен од неговото несогласување и бил должен. Сè што оставил Селкирк со него било мускет, барут, столарски алат, нож, Библија и малку облека.[12] Приказната за спасувањето на Селкирк е вклучена во книгата „Патување до јужното море“ и „Околу целиот свет“ од Едвард Кук од 1712 година.

Во нарацијата од 1840 година, „Две години пред јарболот“, Ричард Хенри Дана, помладиот го опишал пристаништето Хуан Фернандес како млада затворска колонија.[13] Казнената институција наскоро била напуштена и островот повторно ненаселен [14] пред крајот да биде основана постојана колонија во последниот дел на 19 век. Џошуа Слукум го посетил островот помеѓу 26 април и 5 мај 1896 година, за време на неговата соло глобална обиколка на слајот Спреј. Островот и неговите 45 жители детално се споменуваат во мемоарите на Слокум, (Плови сам низ целиот свет).[15]

Прва светска војна[уреди | уреди извор]

СМС Дрезден, непосредно пред неговото тргање во заливот Камберленд

За време на Првата светска војна, германската ескадрила на источноазискиот вицеадмирал Максимилијан фон Спеј запрел и повторно се извидел на островот 26-28 октомври 1914 година, четири дена пред Битката кај Коронел. Додека бил на островот, на адмиралот неочекувано му се придружил вооружениот трговски крстосувач Принц Ејтел Фридрих, кој претходно го одвоил за да го нападне бродскиот сојуз во австралиските води. На 9 март 1915 година SMS Дрезден, последниот преживеан крстосувач на ескадрилата на Фон Спеј по неговата смрт во Битката кај Фокланд, се вратил во заливот Камберленд на островот, во надеж дека ќе биде интерниран од чилеанските власти. Фатен и пукан од британска ескадрила во Битката кај Мас а во Тиера на 14 март, бродот бил попречен од екипажот.[16]

Цунами од 2010 година[уреди | уреди извор]

На 27 февруари 2010 година, островот Робинзон Крусо бил погоден од цунами по земјотресот со јачина од 8,8 степени. Цунамито било околу 3 метри високо кога стигнало до островот.[17] Шеснаесет лица го загубиле животот, а поголемиот дел од крајбрежното село Сан Хуан Баутиста бил поплавен.[18] Единственото предупредување на островот дошло од 12-годишно девојче [19] кое го забележало ненадејниот недостаток на морето што предупредувало на доаѓањето на бранот цунами и спасила многу од нејзините соседи од штета.

Општество[уреди | уреди извор]

Рибар со двајца боцкави јастози крај островот Робинзон Крусо

Робинзон Крусо имал проценета популација од 843 жители во 2012 година. Повеќето жители на островот живеат во селото Сан Хуан Баутиста на северниот брег кај заливот Камберленд.[2] Иако заедницата одржува рустикален спокој, зависен од трговијата со шилести јастози, жителите вработуваат неколку возила, сателитска интернет- врска и телевизии. Главната воздушна лента, аеродромот Робинзон Крусо се наоѓа во близина на врвот на југозападниот полуостров на островот. Летот од Сантијаго де Чиле е нешто помалку од три часа. Има траект што оди од воздушната лента до Сан Хуан Баутиста.[20]

Туристите се стотици годишно. Една активност што добива популарност е нуркањето под вода,[20] особено на урнатините на германскиот лесен крстосувач Дрезден, кој бил засенет во заливот Камберленд за време на Првата светска војна [16]

Хипотеза за статуата на Маја[уреди | уреди извор]

Документарец на историскиот канал е снимен на островот Робинзон Крусо. Се емитувал на 3 јануари 2010 година и покажал две карпести формации за кои канадскиот истражувач Џим Тарнер тврдел дека се лошо деградирани статуи на Маите. [21] Без други знаци на какво било претколумбиско човечко присуство на островот,[11] сепак, програмата била критикувана дека нема научен кредибилитет.[22]

Остров Робинзон Крусо поглед на заливот на градот Сан Хуан Баутиста
Статуа на островот Робинзон Крусо од Робинзон Крусо во градот Сан Хуан Баутиста
Остров Робинзон Крусо Дендросерис литоралис - дрво од зелка Хуан Фернандес

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 Torres Santibáñez, Hernán; Torres Cerda, Marcela (2004). Los parques nacionales de Chile: una guía para el visitante (шпански). Editorial Universitaria. стр. 49. ISBN 978-956-11-1701-3.
 2. 2,0 2,1 2,2 "Censos de poblacion y vivienda".
 3. 3,0 3,1 3,2 Severin, Tim (2002). In Search of Robinson Crusoe. New York: Basic Books. стр. 23–24. ISBN 978-046-50-7698-7.
 4. Severin, Tim (2002). In Search of Robinson Crusoe. New York: Basic Books. стр. 17–19. ISBN 978-046-50-7698-7.
 5. Little, Becky (28 September 2016). „Debunking the Myth of the 'Real' Robinson Crusoe“. National Geographic. Посетено на 30 September 2016.
 6. "Parque Nacional Archipiélago de Juan Fernández" Corporacion Nacional Forestal de Chile (2010).
 7. 7,0 7,1 "Forest on Robinson Crusoe Island".
 8. Hogan, C. Michael (2008).
 9. „Islas Robinson Crusoe and Santa Clara“. BirdLife Data Zone. BirdLife International. 2021. Посетено на 22 January 2021.
 10. "Welcome Back HA03—Robinson Crusoe Island" Архивирано на 9 мај 2021 г., Preparatory Commission for the Comprehensive Nuclear-Test-Ban Treaty Organization (2014). Retrieved 5 April 2014.
 11. 11,0 11,1 Anderson, Atholl; Haberle, Simon; Rojas, Gloria; Seelenfreund, Andrea; Smith, Ian & Worthy, Trevor (2002).
 12. Rogers, Woodes (1712). A Cruising Voyage Round the World: First to the South-seas, Thence to the East-Indies, and Homewards by the Cape of Good Hope. London: A. Bell and B. Lintot. стр. 125–126.
 13. Dana, Richard Henry (1840). Two Years Before the Mast: A Personal Narrative of Life at Sea. New York: Harper & Brothers. стр. 28–32.
 14. Coulter, John (1845). Adventures in the Pacific: With Observations on the Natural Productions, Manners and Customs of the Natives of the Various Islands. London: Longmans, Brown & Co. стр. 32–33.
 15. Slocum, Joshua (2012). Sailing Alone Around the World. Oxford: Beaufoy Publishing. стр. 77–82. ISBN 978-190-67-8034-0.
 16. 16,0 16,1 Delgado, James P. (2004). Adventures of a Sea Hunter: In Search of Famous Shipwrecks. Vancouver: Douglas & McIntyre. стр. 168–174. ISBN 978-1-926685-60-1.
 17. Ricketts, Colin (17 August 2011).
 18. Bodenham, Patrick (09 December 2010).
 19. Harrell, Eben (2 March 2010).
 20. 20,0 20,1 Gordon, Nick (14 December 2004).
 21. "Armageddon: Apocalypse Island".
 22. Lowry, Brian (26 June 2010).

 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]