Хуанлун

Од Википедија — слободната енциклопедија
Воздушен поглед на базените Џенгјан
Карта на сценските места во долината Хуанлун
Природно место на светско наследство Хуанглонг

Хуанлун е историско интересно подрачје кое се простира во северозападниот дел на Сечуан, Кина. Се наоѓа во јужниот дел на планинскиот венец Миншан, 370 kiloметарs (1,210,000 ст) северно-северозападно од главниот град Ченгду.[1] Оваа област се карактеризира со разнобојни травертински базени формирани од наслаги на калцит, особено во Хуанлуноу (Голем на жолтиот змеј), како и разновидни шумски екосистеми, високите врвови покриени со снег, прекрасните водопади и топлите извори. Хуанлун преставува дом на многу загрозени видови животни и растенија, вклучувајќи ја џиновската панда и мајмунот со златен нос од Сечуан.[1] Покрај тоа, на овој локалитет била откриена и голема популација на ендемичниот вид орхидеи „Cypripedium plectrochilum“[2] Хуанлун бил прогласен за светско наследство од УНЕСКО во 1992 година заради неговите прекрасни вчудоневидувачки травертински формации, водопади и варовнички формации, како и неговиоте травертински тераси и езера кои се рангираат меѓу трите најистакнати примери во светот.[1][3]

Опис[уреди | уреди извор]

Глацијациски настани кои се повторувале низ годините, уникатната теранска структура, формирањето на туфа, карпестиот слој со јаглеродна киселина и климатските услови како што е арктичко-алпската сончева светлина го создадоа овој светски познат пејзаж од травертин. Хуанлун зафаќа површина од 700 km2 на надморска височина помеѓу 1700 m и 5588 m. Главните сценски области вклучуваат:

 • Долината Хуанлун
 • Клисурата Данјун: Кањон со длабочина од повеќе од 1.000 метри. Топењето на снегот од блиската планина Ксуебаодинг патува низ овој кањон, обезбедувајќи голем дел од водата за регионот.[4]
 • Долината Муни
 • Ксуебаодинг - највисокиот врв на планините Мин
 • Гребен Ксуешан - највисоката точка на патот од аеродромот Џиухуанг до долината Хуанлун.
 • Рок на Црвена Ѕвезда
 • Сигу

Долина Хуанлун[уреди | уреди извор]

Должината на травертинот во долината Хуанлун изнесува 3,6 км и се смета дека изгледа како голем златен змеј кој се движи низ снежните планини на долината. Главните пејзажи на оваа долина се бреговите од травертин, шарените езерца и травертински водопади и пештери. Изворот на водата започнува од древниот будистички/Бенбо храм на врвот на долината и завршува во Гостинското Езерце на север со должина од 2,5 km и ширина од 30–170 m. Боите на водите на Хуанлун се состојат од жолти, зелени, сини и кафеави.

Места во долината Хуанлун Ниво на морето Забелешки
1 Добредојде Понд 迎宾池 3230 м 350 базени
2 Прекрасен летечки водопад 飛瀑流輝 3245 м 14 метри висок 68 метри широк
3 Лианјан Понд 瀲灩湖 3251 м 2000 кв.м
4 Летечки водопад на платформата Лотус 蓮台飛瀑 3260 м 45 метри висок 19 метри широк
5 Пештера 洗身洞 3280 м 10 метри висок 40 метри широк
6 Тротоар со златен песок 金沙鋪地 3305 м Долга 1300 метри
7 Седум милји Златен песок 七里金沙 3400м
8 Езерцето Бонсаи 盆景池 3320 м 330 базени
9 Огледало езерце 明鏡倒映池 3400м 180 базени
10 Азалеа 娑蘿映彩池 3415 м 400 базени
11 Прекрасно езерце 爭豔池 3414 м 658 базени
12 Хуанлун среден храм 黃龍中寺 3470 м
13 Антички храм Хуанлун 黃龍古寺 3568 м
14 Мулти-обоено езерце 五彩池 3576 м 693 базени

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 1,2 „Huanglong Scenic and Historic Interest Area“.
 2. Li, P.; Luo, Y.; Bernhardt, P.; Kou, Y.; Perner, H. (27 February 2008). „Pollination of Cypripedium plectrochilum (Orchidaceae) by Lasioglossum spp. (Halictidae): the roles of generalist attractants versus restrictive floral architecture“. Plant Biology. 10 (2): 220–230. doi:10.1111/j.1438-8677.2007.00020.x. PMID 18304196.
 3. „Huanglong Scenic and Historic Interest Area“. UNESCO World Heritage Centre (англиски). Посетено на 2021-04-22.
 4. Huadong, Guo (2013). Atlas of Remote Sensing for World Heritage: China. Springer. стр. 282–287. ISBN 978-3-642-32823-7.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]