Христо Андоновски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Христо Андоновски
Роден 15 септември 1917
Цакони, Воденско
Починал 15 октомври 2006
Скопје, Македонија

Христо Андоновски (Цакони, Воденско, Егејска Македонија, 15 септември 1917 - 15 октомври 2006 во Скопје) — македонски новинар.

Христо Андоновски основно училиште на грчки јазик завршил во родното село, гимназија во Воден, а дипломирал на Педагошката академија во Солун. Неколку години работел како учител во Мегленско. Учествувал во Движењето на отпорот од 1941 година и во Граѓанската војна во Грција, при што бил на високи функции.

По доаѓањето во Република Македонија работел како уредник на програмата на грчки јазик на Радио Скопје, а бил уредник и на весникот „Глас на Егејците“ и на списанието „Македонија“. Во својата историографска работа најголемо внимание им посветува на темите од Егејскиот дел на Македонија.

Објавени дела[уреди | уреди извор]

  • „Егејска Македонија“ (1951)
  • „Мегленската област во НОБ“ (1961)
  • „Македонците под Грција во борбата против фашизмот“ (1968)
  • „Дипломатската антимакедонска игра“ (1970)
  • „Драмско востание“ (1969)
  • „Револуционерот Лазо Трповски“ (1975)
  • „Вистината за Егејска Македонија“ (1970)
  • „Странците за Македонија и Македонците“ (1978)
  • „Јужна Македонија од Античките до денешните Македонци“ (1995)

Извори[уреди | уреди извор]