Христијанство во Гвинеја-Бисао

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Катедрала во Бисао.

Христијанството во Гвинеја-Бисао е втората најголема религија во државата, веднаш по Исламот. Околу 10% од населението се Христијани, или околу 153.300 жители. Вкупното население на државата е 1,533,964 жители[1] Според другите извори, Христијаните сочинуваат од 5 до 13% од населението.[2]

Гвинеја-Бисао е единествената муслиманска држава каде се зборува португалскиот јазик. Најбројни се Католиците, а потоа следуваат Протестантите. Христијаните воглавно се наоѓаат во урбаните средини, како на пример Бисао и останатите градови.[2] Странски мисии во државата оперираат слободно, без некакви ограничувања.[2] Државата гарантира слобода на верско изјаснување и владата општо гледано го почитува тоа.[2]

Римокатоличка црква[уреди | уреди извор]

Повеќето од Христијаните во Гвинеја-Бисао се Католици, околу 125,000.[3]

Во државата има две бискупии:

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]