Христијанство во Буркина Фасо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Христијанството во Буркина Фасо е една од двете најголеми религии во државата. Другата е Исламот, која е нешто поголема од Христијанството. Двете религии се под силно влијание на анимизмот и локалните религии. Проценките велат дека од 20 до 30 проценти од населението на државата се Христијани. Популарна буркинска изрека вели дека „50% од населението се Христијани, 50% се Муслимани, а 100% Анимисти“. Ова ја покажува религиската слика на државата на сликовит начин.

Состојба[уреди | уреди извор]

Најголема христијанска црква во државата е Римокатоличката црква, која започнала со работа во 1900 година. Таа има добар раст во однос на бројот на нови верници, каде се забележуваат 12.000 нови верници секоја година. Најголем успех има меѓу народот Моси.[1]

Римокатоличка црква[уреди | уреди извор]

Римокатоличката црква е најголема црковна организација во земјата и е поделена на:

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]