Христијанство во Нигер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Христијанството во Нигер е малцинска религија во државата. Христијанството било донесено во земјата за време на колонијалниот период. Христијанската маса вклучува европски доселеници, локални поелитни маси, како и христијански имигранти од соседните крајбрежни земји, особено Бенин, Того и Гана.[1] Христијаните се малубројни во земјата, и според една проценка има 0.5%.[2] Христијаните живеат воглавно во регионите Маради и Догондучи и Нијамеј.[1] Според последните проценки во државата има околу 56.000 Христијани и се проценува дека до 2025 во државата ќе има 84.500 Христијани.[3]

Во Нигер има активни христијански мисии.[1] Првата католичка мисија била во 1931, а протестантските биле во 1924. Во 1970-те имало околу 12.000 Католици и 3.000 Протестанти во земјата.[4]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 International Religious Freedom Report 2010: Niger. United States Bureau of Democracy, Human Rights and Labor (November 17, 2010). This article incorporates text from this source, which is in the public domain.
  2. Operation World
  3. World Christian Database, www.worldchristiandatabase.org, accessed 3-3-2011
  4. James Decalo. Historical Dictionary of Niger. Scarecrow Press/ Metuchen. NJ — London (1979) ISBN 0-8108-1229-0 pp. 156-7, 193-4.