Христијанство во Зелениот ’Рт

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Црква во Сантјаго, Зелен ’Рт.

Христијанството во Зелениот ’Рт е најголема религија во оваа островска држава. Повеќе од 93% од населението на Зелениот ’Рт се Католици, според податоците на локалните цркви.[1] Околу 5% од населението се протестанти.[2] Покрај овие две, во државата има помали групи на Мормони и останати христијански групации.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 International Religious Freedom Report 2007: Cape Verde. United States Bureau of Democracy, Human Rights and Labor (September 14, 2007). Статијава содржи текст од овој извор, кој е во јавна сопственост.
  2. Susanne Lipps: Kapverdische Inseln, p.47. Ostfilern 2009.