Прејди на содржината

Хостомел

Координати: 50°34′09″N 30°15′55″E / 50.56917° СГШ; 30.26528° ИГД / 50.56917; 30.26528
Од Википедија — слободната енциклопедија
Хостомел
Гостомель
Град
Поглед на Хостомел
Знаме на ХостомелГрб на Хостомел
Држава Украина
ОбластКиевска
РегионБуча
Население (2021)
 • Вкупно17.534

Хостомел (украински: Гостомель) — град во Киевската Област, северозападно од главниот град Киев. Административно е подредена на општина Ирпин. Неговото население е приближно 17.534 жители (проценка 2021 година).

Градот е главно познат по аеродромот Хостомел, познат и како аеродром Антонов, голем меѓународен товарен аеродром. Во Хостомел има и фабрика за стакло Ветропак. Во 2022 година таму се водела битката за аеродромот Антонов.

Хостомел бил тешко оштетен за време на руската инвазија на Украина во 2022 година.[1] Градоначалникот на градот Јуриј Прилипко бил меѓу оние кои биле убиени од напаѓачите.[2] Градот ја добил титулата Град Херој на Украина на 13 март 2022 година.[3]

На 2 април 2022 година, украинските власти потврдиле дека повторно ја презеле контролата над поголемиот дел од Киевската област на 2 април 2022 година.

Историја[уреди | уреди извор]

Според легендите, Хостомел постоел уште од античко време. Но, првото писмено спомнување за него датира од 1494 година.

Во 1495 година, големиот војвода од Литванија Александар, му го Хостомел на принцот Иван Дашкевич Лвович Хлински. Во 1509 година, по предавството на московјаните Глински, имотот на кралот Сигизмунд I бил даден на Семјон Полоз.

Во 1614 година, полскиот крал Сигизмунд III му ги доделил на Хостомел Магдебуршките права. Селото Хостомел добило градски права со помош на сопственикот - Станислав Харленски, син на Киевскиот Чембрлен Феликс.[4]

За време на народноослободителната војна под водство на Богдан Хмелницки, тој станал козачки град на киевскиот полк.

Во 1654 година, градот бил заземен од Московското Кнежевство.

Во 1694 година во градот била изградена црква.

Во јули 1768 година, хајдамаците на Иван Бондаренко го посетиле градот.

Во 1866 година, Хостомел станал градски центар, активно развивајќи се. Бил сведок на многу историски настани поврзани со историјата на Украина.

Во 1962 година, Хостомел и други населби биле подредени на Ирпин (му бил доделен статус на град од регионално значење). Во 1972 година, селото Мостишче било вклучено во градот Хостомел.

Руска инвазија 2022[уреди | уреди извор]

На 24 февруари 2022 година, првиот ден од руската инвазија на Украина во 2022 година, Хостомел и аеродромот Хостомел биле нападнати од руската војска во обид да го заземе градот. Украинскиот претседател Володимир Зеленски рекол дека „руските воздушни сили на аеродромот Хостомел надвор од Киев, кој има голема писта, се запрени и се уништуваат“.[5] На 24 февруари началникот на украинската војска, Валериј Залужни, изјавил „во Хостомел беснее битка“.[6] Авионот Антонов 225 (Мрија), најголемиот авион на светот, бил уништен кога хангарот во кој се наоѓал бил опустошен од руските сили, веројатно преку гранатирање и артилерија.[7]

Во следната недела Русите почнале да го користат Хостомел како напредна оперативна база за напад на Киев, војниците испратени во Киев се сретнале со украинските сили во Буча и Ирпин, повеќе руски единици биле уништени од артилериски и напади со беспилотни летала Бајрактар, а украинските сили ги потиснале руските војници назад кон Хостомел, при што украинските специјални сили започнале рации против Кадировците на 27 февруари,[8] и механизираните единици на ВДВ во текот на неделата.[9]

На 7 март 2022 година, руските војници го убиле градоначалникот Јуриј Прилипко додека тој доставувал храна и лекови во градот.[10]

Украинските контраофанзиви не биле во можност целосно да го вратат градот, но големото повлекување на Русија од Киевската област кон крајот на март и почетокот на април довело до целосно враќање на градот од руските сили.

Установи[уреди | уреди извор]

Во Хостомел има објекти од социјална и домаќинска сфера, како хотел „Корчма“, два фризерски салони, студио за поправка на телевизори и три пошти. Во областа на образованието има четири училишта: од нив две се општи и две основни, предучилишната установа бр. 17 „Виножито“ и Центарот за детска и младинска креативност.

Во градот има неколку моќни компании кои се добро познати не само во Украина, туку и низ целиот свет. Тоа се, особено, државното претпријатие „Антонов“ (околу 1320 вработени) и ОАД „Фабрика за стакло Хостомел“ (околу 800 вработени). Тие се најголемите даночни обврзници на буџетот.

Во близина на градот има полигон за железнички електричен транспорт „Капвеј“. Исто така, постои потенцијален трет аеродром во Киев - Меѓународниот аеродром Хостомел.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Fire reported in many buildings in Ukraine's Hostomel“. India Today (англиски). Посетено на 2022-04-26.
  2. „Russian invaders kill Hostomel Mayor“. www.ukrinform.net (англиски). Посетено на 2022-04-26.
  3. Богданьок, Олена (2022-03-06). „Харків, Чернігів, Маріуполь, Херсон, Гостомель і Волноваха тепер міста-герої“. Суспільне | Новини (украински). Архивирано од изворникот на 2022-03-13. Посетено на 2022-04-26.
  4. „Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, Tom III - wynik wyszukiwania - DIR“. dir.icm.edu.pl. Посетено на 2022-04-26.
  5. Shull, Abbie (2022-02-24). „Ukrainian and Russian forces have been fighting for hours over a critical airfield just outside Kyiv“. Business Insider Africa (англиски). Посетено на 2022-04-26.
  6. AP. „Russia fighting Ukrainian forces at airbase 7 km north of Kyiv“. www.timesofisrael.com (англиски). Посетено на 2022-04-26.
  7. „World's largest cargo plane reportedly 'destroyed' in Ukraine“. ABC News (англиски). 2022-02-28. Посетено на 2022-04-26.
  8. „The subdivision of the National Guard Forces Command of the Chechen Republic is destroyed near Kiev, commander of the regiment Tushaev is killed - Ministry of Defense of Ukraine“. Interfax-Ukraine (англиски). Посетено на 2022-04-26.
  9. „Ukraine's specops forces destroy another 10 enemy IFVs in Hostomel“. www.ukrinform.net (англиски). Посетено на 2022-04-26.
  10. „Asesinado mientras repartía pan y medicinas: así murió el alcalde de Gostomel, Yuri Illich Prylypko“. ELMUNDO (шпански). 2022-03-08. Посетено на 2022-04-26.