Прејди на содржината

Битка за аеродромот Антонов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Битка за аеродромот Антонов
Дел од Киевската офанзива и Руската инвазија на Украина

Аеродром Антонов во 2007 година
Датум 24-25 февруари 2022 (1 ден)
Место Аеродром Антонов, Хостомел, Киевска Област
Исход Руска победа
 • Руските сили ја завзеле контролата врз аеродромот
 • Аеродромот бил премногу оштетен за употреба од страна на руските сили
 • Антонов Ан-225 уништен
Завојувани страни
 Русија  Украина
Вклучени единици
Армија на Русија

Национална гарда

Армија на Украина

Служба за безбедност на Украина

Сила
 Русија:

Прв ударен бран:

 • 20–34 хеликоптери
 • Најмалку два Су-25
 • Сто до неколку стотици воздушни трупи

Втор ударен бран:

 • 200 хеликоптери
 • Голем број тенкови и оклопни возила
 • Непознат број на копнени трупи
 Украина:
 • Непознат број на копнени трупи, тенкови и оклопни возила
 • Неколку БМ-21 Град
 • Најмалку два Су-25
 • Неколку МиГ-29
 • Најмалку два Ми-24
Жртви и загуби
Соборени неколку хеликоптери Руски извори:
 • 200 убиени војници

Украински извори:

 • Заробени неколку војници

Битка за аеродромот Антонов, позната и како Битка кај Хостомел — битка која започнала на 24 февруари 2022 година, за време на Руската инвазија на Украина, за контрола над аеродромот Антонов поради неговата стратешка важност.[1]

 1. Roblin, Sebastien (2022-02-25). „Pictures: In Battle for Hostomel, Ukraine Drove Back Russia's Attack Helicopters and Elite Paratroopers“. 19FortyFive (англиски). Посетено на 2022-03-01.