Хормерсдорф

Координати: 50°40′21″N 12°53′2″E / 50.67250° СГШ; 12.88389° ИГД / 50.67250; 12.88389
Од Википедија — слободната енциклопедија
Хормерсдорф
Место во Цвениц
Поглед на Хормерсдорф
Поглед на Хормерсдорф
Поглед на Хормерсдорф
Грб на Хормерсдорф
Хормерсдорф во рамките на Германија
Хормерсдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Рудни Планини
Град Цвениц
Основни податоци
Површина 11,32 км2
Надм. височина 500 м
Население 1.548  (31 декември 2011)
 - Густина 137 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ERZ
Пошт. бр. 09395
Повик. бр. 03721
Координати 50°40′21″N 12°53′2″E / 50.67250° СГШ; 12.88389° ИГД / 50.67250; 12.88389

Хормерсдорф (германски: Hormersdorf) — село и поранешна општина во округот Рудни Планини, во Саксонија, Германија. Од 1 јануари 2013 година е дел од градот Цвениц.

Дијалектички часовник[уреди | уреди извор]

Дијалектички часовник покажувајќи ги „Ziffer“

Во Хормерсдорф „Ziffern-Uhr“ (часовник Цифер) бил инсталиран, кој го прикажува времето во денот на локалниот ерцгебиршки дијалект, кој го користи зборот „Ziffer“ за единици од интервали од пет минути.

Сликата на часовникот на лево ги покажува „zwee Ziffern zwee'e“ во дијалектот означувајќи 01:10 (буквално „два Ziffer во вториот час“, Ziffer означува по пет минути, вториот час е од 01:00 до 02:00 или 13:00 до 14:00 преку ден).

Левата половина на тркалото има дванаесет дела, секоја покажувајќи интервал од пет минути (Ziffer), од долу до горе:
üm = на или точно;
ä Ziffer = еден Ziffer или пет минути;
zwee Ziffern = два Ziffer или десет минути;
värtel = четврт-саат или петнаесет минути;
vier Ziffern = четири Ziffer или дваесет минути;
fünf Ziffern = пет Ziffer или дваесет и пет минути;
Десната половина на тркалото исто така има дванесет дела, секоја покажувајќи поединечен час, од долу до горе:
zwilfe = дванаесет (или „на дванаесеттиот час“);
äns = еден (или „на првиот час“);
zwee'e = два;
dreie = три;
viere = четири;
fünfe = пет;