Хираката

Координати: 34°49′N 135°39′E / 34.817° СГШ; 135.650° ИГД / 34.817; 135.650
Од Википедија — слободната енциклопедија
Хираката
枚方市
Знаме на ХиракатаАмблем на Хираката
Амблем
Местоположба на Хираката во префектурата Осака
Местоположба на Хираката во префектурата Осака
ДржаваЈапонија
ПрефектураОсака
Управа
 • ГрадоначалникТакаши Фушими[1]
Површина
 • Вкупна65,12 км2 (2,514 ми2)
Население (31 декември 2021 г.)
 • Вкупно397,681
 • Густина0,061/км2 (0,16/ми2)
Мреж. местоМатична страница

Хираката (јапонски: 枚方市) — град во префектурата Осака, Јапонија.[2] Од 31 декември 2021 г., градот имал проценето население од 397.681 во 183.075 домаќинства и густина на населеност од 6100 луѓе на км2. Вкупната површина на градот е 65,12 квадратни километри.[3] Се наоѓа во временската зона UTC+9. Во Хираката е роден шахистот Хикару Накамура.

Население[уреди | уреди извор]

Според податоците од јапонскиот попис, населението на Хираката брзо се зголемило во 1960-тите и 1970-тите години, а оттогаш сѐ помалку.[4]

Население во минатото
ГодинаНас.±%
192023.714—    
193027.878+17.6%
194039.306+41.0%
195052.817+34.4%
196080.312+52.1%
1970217.369+170.7%
1980353.358+62.6%
1990390.788+10.6%
2000402.563+3.0%
2010407.997+1.3%

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „市長室へようこそ | 枚方市ホームページ“.
  2. "Hirakata" at Britannica.com; retrieved August 28, 2013.
  3. „Hirakata city official statistics“ (јапонски). Japan. Архивирано од изворникот на 2020-12-05. Посетено на 2023-12-26.
  4. Hirakata population statistics

Надворешни врски[уреди | уреди извор]