Хиосцин бутилбромид

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Хиосцин бутилбромид
Butylscopolamine skeletal.svg
Систематско (IUPAC)
[7(S)-(1α,2β,4β,5α,7β)]-9-butyl-7-(3-hydroxy-
1-oxo-2-phenylpropoxy)-9-methyl-3-oxa-
9-azonitricyclo[3.3.1.0(2,4)]nonane
Клинички податоци
Заштитени имињаБускопан
Бременосна
категорија
  • AU: B2
Начин на издавање
Начин на
примена
By mouth, rectal, intravenous
Фармакокинетички податоци
Биорасположливост<1%
Врзување за белковинитеLow
Полувреме на елиминација5 hours
ЕкскрецијаRenal (50%)[се бара извор] and fecal
Назнака
CAS-број149-64-4 Yes check.svgОк
ATC кодA03BB01
PubChemCID: 160883
DrugBankDB09300 Yes check.svgОк
ChemSpider16736107 Yes check.svgОк
UNII2Z3E1OF81V Yes check.svgОк
ChEMBLCHEMBL1256901 X mark.svgН
Хемиски податоци
ФормулаC21H30NO4+
Моларна маса360.467 g/mol
 X mark.svgНYes check.svgОк (what is this?)  (verify)

Хиосцин бутилбромид, исто така познат како скополамин бутилбромид[1] е лек кој се користи во третманот на абдоминална болка, езофагеални спазми, ренални колики, и спазми на мочниот меур.[2][3] Хиосцин бутилбромидот може да се администрира перорално, интрамускулно или интравенски.[2]

Се синтетизира од хиосцинот, кој во природата е присутен во растението Atropa belladonna.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Juo, Pei-Show (2001). Concise Dictionary of Biomedicine and Molecular Biology (изд. 2nd.). Hoboken: CRC Press. стр. 570. ISBN 9781420041309.
  2. 2,0 2,1 „Buscopan Tablets and Ampoules“. Therapeutic Goods Administration, Australia. 8 November 2010. Посетено на 22 October 2013. Наводот journal бара |journal= (help)
  3. Hamilton, Richart (2015). Tarascon Pocket Pharmacopoeia 2015 Deluxe Lab-Coat Edition. Jones & Bartlett Learning. стр. 270. ISBN 9781284057560.