Прејди на содржината

Хајнроде (Нордхаузен)

Координати: 51°25′0″N 10°41′0″E / 51.41667° СГШ; 10.68333° ИГД / 51.41667; 10.68333
Од Википедија — слободната енциклопедија
Хајнроде
Место во Блајхероде
Селската црква во Хајнроде
Селската црква во Хајнроде
Селската црква во Хајнроде
Грб на Хајнроде
Хајнроде (Нордхаузен) во рамките на Германија
Хајнроде (Нордхаузен)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Нордхаузен
Град Блајхероде
Основни податоци
Површина 8,79 км2
Надм. височина 270 м
Население 352  (31 декември 2017)
 - Густина 40 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NDH
Пошт. бр. 99735
Повик. бр. 036334
Координати 51°25′0″N 10°41′0″E / 51.41667° СГШ; 10.68333° ИГД / 51.41667; 10.68333

Хајнроде (германски: Hainrode) — село и поранешна општина во округот Нордхаузен, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Од 1 јануари 2019 година претставува дел од градот Блајхероде.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Хајнроде се наоѓа во северниот дел на ридскиот масив Хајнлајте.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]