Футунски Острови

Од Википедија — слободната енциклопедија
Карта на Хорнските Острови.
Карта на Хорнските Острови.

Футунски Острови (Futuna) или Хорнски Острови (Hoorn) e мала група на острови во Тихиот Океан, дел од француската територија Валис и Футуна. Вкупната површина на Футунските Острови е 115 км2 и според пописот од 2003 година имале население од 4.873 жители

Историја[уреди | уреди извор]

Островите биле именувани според градот Хорн во Холандија од морепловците Вилем Схаутен и Јакоб Ле Мер. Автохтоното име потекнува од футунскиот збор futu, кој е назив за растението Азијатска Барингтонија.

Географија[уреди | уреди извор]

Островите се составени од:

  • Футуна - северозападен остров со вкупна површина од 83 км2 и население од 4871 жители.
  • Алофи - југоисточен остров со вкупна површина од 32 км2 и население од 2 жители.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Координати: 14°16′57″S 178°08′59″W / 14.28250° ЈГШ; 178.14972° ЗГД / -14.28250; -178.14972