Фудбалски сојуз на Грузија

Од Википедија — слободната енциклопедија

Предлошка:Кутијица фудбалски савези Фудбалската федерација на Грузија ( ГФФ ) била основана во 1936 година . Тој бил дел од Фудбалскиот сојуз на Советскиот Сојуз помеѓу 1936 година и 1989 година . Независното фудбалско здружение на Грузија било основано на 15 февруари 1990 година и е врвна фудбалска организација во Грузија. Тој организира фудбалски лиги, грузиската Премиер лига и грузискиот фудбалски тим . Со седиште е во Тбилиси . Тој бил член на ФИФА и УЕФА од 1992 година

Надворешни врски[уреди | уреди извор]