Прејди на содржината

Френки Вали

Од Википедија — слободната енциклопедија
Френки Вали
Valli singing into a microphone onstage
Френки Вали на настап во 2012
Животописни податоци
Родено имеФранческо Стивен Кастелучио
Познат(а) и какоФренки Вали
Роден(а)3 мај 1934(1934-05-03)(90 г.)
Њуарк, Њу Џерси, САД
Жанрови
Занимања
  • Пејач
  • глумец
ИнструментиВокал
Период на активност1953–денес
Издавачи
Соработници
Мреж. местоМатична страница Уредете го ова на Википодатоците

Франческо Стивен Кастелучио (анг: Francesco Stephen Castelluccio; роден на 3 мај 1934 година), познат по неговото уметничко име Френки Вали (Frankie Valli), е американски пејач, [3] а популарност стекнал на почетокот од 1960-тите како фронтмен на поп групата Four Seasons. Препознатлив е по неговиот невообичаено моќен фалсет глас.[4] [5] [6]

Вали заедно со Four Seasons имал 29 песни кои се пласирале на Топ 40 листата, една песна на топ 40 под алијасот на Four Seasons Wonder Who?, и девет песни на Топ 40 како соло изведувач. Како член на Four Seasons, песните со кои Вали се искачил на прво место на топ листата се: „Sherry “ (1962), „Big Girls Don't Cry“ (1962), „Walk Like a Man“ (1963), „Rag Doll“ (1964) и „"December, 1963 (Oh, What a Night)“ (1975). Неговиот препев на песната „Can't Take My Eyes Off You“ се искачила на второ место во 1967 година. Како соло пејач, Вали се нашол на врвот на топ листите со песните „My Eyes Adored You “ (1974) и „Grease“ (1978).

Вали, Томи Де Вито, Ник Маси и Боб Гаудио – оригиналните членови на Four Seasons – беа примени во Куќата на славните на рокенролот во 1990 година [7] и Куќата на славните вокални групи во 1999 година

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Breihan, Tom (2019). „The Number Ones: Frankie Valli's "Grease". StereoGum.
  2. Blues & Soul. Napfield Limited. 1985.
  3. „POSTPONED – Thursday Night's Frankie Valli Concert POSTPONED Until May“. South Florida Reporter. January 25, 2017. Посетено на December 10, 2017.
  4. Cohen, Howard (23 May 2017). „Head Jersey Boy Frankie Valli is 83 and somehow still sings like a teen“. Miami Herald. Посетено на 11 May 2018.
  5. Sullivan, Caroline (27 June 2012). „Frankie Valli and the Four Seasons – review“. The Guardian. Посетено на 11 May 2018.
  6. Scheck, Frank (22 October 2012). „Hear how the real Jersey Boy sings it“. New York Post. Посетено на 11 May 2018.
  7. Rock and Roll Hall of Fame entry for "The Four Seasons".

Надворешни врски[уреди | уреди извор]