Фремштет

Координати: 51°15′0″N 11°1′0″E / 51.25000° СГШ; 11.01667° ИГД / 51.25000; 11.01667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Фремштет
Место во Кинделбрик
Селската црква
Селската црква
Селската црква
Грб на Фремштет
Фремштет во рамките на Германија
Фремштет
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Земерда
Општ. заед. Кинделбрик
Општина Кинделбрик
Основни податоци
Површина 12,11 км2
Надм. височина 163 м
Население 500  (31 декември 2017)
 - Густина 41 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SÖM
Пошт. бр. 99638
Повик. бр. 036375
Портал www.froemmstedt.de
Координати 51°15′0″N 11°1′0″E / 51.25000° СГШ; 11.01667° ИГД / 51.25000; 11.01667

Фремштет (германски: Frömmstedt) — село и поранешна општина во округот Земерда, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Фремштет се наоѓа на северниот раб од Тириншката Котлина.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]