Франческа Вудман

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Франческа Вудман (3 април 1958 - 19 јануари 1981) била американска фотографка, најдобро позната по нејзините црни и бели фотографии, со претстава на себеси и женски модели. Многу од нејзините фотографии покажуваат млади жени кои се голи, матни (поради движење и долга експозиција) кои се спојуваат со опкружувањето, или пак на кои лицата им се нејасни. Нејзината работа станува предмет на внимание дури години последователно, откако извршила самоубиство на своите 22 години.[1][2][3][4][5]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Gabhart, Ann (1986). Francesca Woodman, photographic work. Wellesley, MA: Wellesley College Museum. OCLC 13474131. 
  2. Lux, Herman (1992). Francesca Woodman: Photographische arbeiten = Photographic works. Zürich: Shedhalle. ISBN 3-907830-01-6. OCLC 27972302. 
  3. Chandès, Hervé, уред (1998). Francesca Woodman. Paris and Zürich: Fondation Cartier pour l'art contemporain and Scalo. ISBN 3-931141-96-9. OCLC 40184932. 
  4. Townsend, Chris (2006). Francesca Woodman. London: Phaidon. ISBN 978-0-7148-4430-5. OCLC 76893694. 
  5. Keller, Corey, уред (2011). Francesca Woodman. San Francisco and New York: San Francisco Museum of Modern Art in association with D.A.P./Distributed Art Publishers. ISBN 978-1935202660.