Фојгтштет

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Фојгтштет
Место во Артерн
Селската црква „Св. Богородица“
Селската црква „Св. Богородица“
Фојгтштет is located in Германија
Фојгтштет
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Кифхојзер
Град Артерн
Основни податоци
Површина 11,48 км2
Надм. височина 125 м
Население 877  (31 декември 2017)
 - Густина 76 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. KYF
Пошт. бр. 06556
Повик. бр. 0 34 66
Портал www.voigtstedt.de
Координати 51°22′32″N 11°18′37″E / 51.37556° N; 11.31028° E / 51.37556; 11.31028Координати: 51°22′32″N 11°18′37″E / 51.37556° N; 11.31028° E / 51.37556; 11.31028

Фојгтштет (германски: Voigtstedt) — село и поранешна општина во округот Кифхојзер, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Од 1 јануари 2019 година претставува дел од градот Артерн.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Општината се наоѓа во една од најтоплите и најсувите области во Тирингија.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]