Флора Сандс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Флора Сандес
Flora Sandes in uniform.jpg
Сандес во српска војничка униформа, фотографија од 1918 година
Роден22 јануари 1876
Недер Попитон, Јоркшир, Англија
Починал24 ноември 1956(1956-11-24) (возр. 80)
Суфолк, Англија
Држава Кралство Србија
РодСрпска војска
Служба1914–1922
Чинкапетан
Битки/војниПрва светска војна
ОдликувањаОрден Караѓорѓева ѕвезда

Флора Сандс (22 јануари 1876 — 24 ноември 1956) била британска болничарка, а подоцна и единствена жена офицер на српската војска за време на Првата светска војна. Имала седум медаљи.[1]

Родена е во малото место Недер Попитон во Јоркшир, Англија во 1876 година. Во младоста учела да вози, да пука со огнено оружје и да вози автомобил. Работела како секретарка. Непосредно пред Првата светска војна го завршила курсот за болничарки. За време на Втората светска војна таа живеела во Белград, на улица господар Вучиќ 91, а после војната отишла во Англија.

Во популарната култура[уреди | уреди извор]

Во чест на српската Англичанка, телевизискиот филм на Слободан Радович за биографијата на Флора Сандес бил снимен во 1997 година во продукција на РТБ.

Во нејзина чест бил наречен паб-ресторан „Флора Сандес“ во Торнтон хит, во Лондон. На последниот снимен албум наречен „Зелена Англија и Сива Англија“ од 2014 година на Реџа Мјурос се наоѓа песната Балада на Флора Сандес, која претставува интерпретација на нејзиниот живот.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Medals of Flora Sandes Архивирано на 19 ноември 2015 г.. velikirat.com