Филип Манојловиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Филип Манојловиќ (25 април 1996) е српски фудбалски голман кој игра за Спартак Суботица.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Црвена звезда Белград[уреди | уреди извор]

Рани години и позајмици[уреди | уреди извор]

Роден во Белград, [1] Манојловиќ започнал да игра фудбал со Раднички Белград [2] а подоцна се преселил во Црвена Звезда Белград, каде ги поминал сите млади категории. Тој бил позајмен на Сопот за сезоната 2014-15. [3] Откако одиграл 22 настапи во српската лига Белград како бонус играч, [4] и два пати бил номиниран за играч на натпреварот, [1] Манојловиќ се преселил на нова позајмица во Бежанија, [5] каде ја поминал сезоната 2015–16 сезона на двојна регистрација. [6] Тој, исто така, бил позајмен на ОФК Бачка, [7] каде одиграл 7 натпревари во Суперлигата за првата половина од сезоната 2016–17. [8]

Првотимски пробив[уреди | уреди извор]

Манојловиќ го потпишал својот прв тригодишен професионален договор со клубот во февруари 2014 година. [9] Приклучувајќи се во првиот тим, Манојловиќ ја започнал сезоната 2014–15 во српската Суперлига [10] како 4-ти избор зад Предраг Рајковиќ, Дамир Кахриман и Марко Тркуља. Тој, исто така, бил позајмен со двојни регистрации за следните две сезони за да добие сениорско искуство, а исто така бил лиценциран во првиот тим како резервна опција за српската Суперлига. Во летото 2016 година, Манојловиќ се преселил во ОФК Бачка на шестмесечна позајмица, каде што ги забележал првите настапи во првиот ред на српската фудбалска пирамида. [7] Сепак, набргу потоа бил раскинат договорот за позајмица и Манојловиќ се вратил во Црвена Звезда во последните денови од летниот преоден рок. [11] На 14 септември 2016 година, Манојловиќ го продолжил договорот со клубот до летото 2020 година. [12] Своето официјално деби за Црвена Звезда Белград го имаше во вечното дерби одиграно на 17 септември 2016 година под тренерот Миодраг Божовиќ.[13] Манојловиќ собрал 29 настапи во двете домашни натпреварувања, вклучувајќи ги натпреварите во лигата и купот, пропуштајќи неколку натпревари пред крајот на сезоната под водство на Бошко Ѓуровски. [14] И Манојловиќ ја започнал новата сезона како прв избор под водство на новиот менаџер Владан Милојевиќ. На 29 јуни 2017 година, тој го направил својот прв континентален настап за клубот во првиот натпревар од првото квалификациско коло за Лигата на Европа 2017–18 на УЕФА, против Флоријана, одржувајќи ја мрежата чиста. [15] Со 4 настапи на почетокот на сезоната, Манојловиќ го напуштил клубот по натпреварот против Иртиш Павлодар, одигран на 20 јули 2017 година. [16]

Хетафе[уреди | уреди извор]

На 21 јули 2017 година, Манојловиќ потпишал четиригодишен договор со Хетафе. [17]

Паниониос[уреди | уреди извор]

На 26 јули 2018 година, Хетафе официјално објавил дека репрезентативниот голман на Србиј, Филип Манојловиќ ќе му се приклучи на грчкиот суперлигашки клуб Паниониос, на позајмица до крајот на сезоната 2018–19. [18]

Репрезентативна кариера[уреди | уреди извор]

Откако бил член на фудбалската репрезентација на Србија до 19 години во 2015 година, Манојловиќ го освоил Светското првенство на ФИФА до 20 години во 2015 година. [19] Во декември 2015 година, Манојловиќ се појавил за репрезентацијата на Србија до 23 години на пријателскиот натпревар против Катар, под тренерот Милан Раставац. [20] Тој дебитирал за тимот до 21 година на 25 март 2016 година во натпревар против Андора. [21] Селекторот Славољуб Муслин го повикал Манојловиќ на пријателскиот натпревар на фудбалската репрезентација на Србија против Катар во септември 2016 година. [22] Тој, исто така, добил повик за пријателски натпревар против Соединетите Американски Држави, на 29 јануари 2017 година, [23] кога дебитирал за тимот.

Трофеи[уреди | уреди извор]

Клуб[уреди | уреди извор]

Црвена звезда Белград

Репрезентација[уреди | уреди извор]

Србија
 • Светско првенство на ФИФА до 20 години : 2015 година

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 „Manojlovic, Filip“. srbijafudbal.com (Serbian). Архивирано од изворникот на 31 March 2017. Посетено на 17 October 2016.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 2. „INTERVJU - Filip Manojlović: Ne mislim da sam manje vredan od Donarume! Rajko i ja smo totalno različiti“. mozzartsport.com (Serbian). 1 January 2017. Посетено на 1 January 2017.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 3. „Списак позајмљених фудбалера“. Red Star Belgrade official website (Serbian). 1 September 2014. Посетено на 26 July 2015.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 4. Note: By the propositions, 2 players under 20 years old must be in starting 11 on the Serbian League matches.
 5. „ZLATNI 'ORLIĆ' U BEŽANIJI NAPADA SUPERLIGU: Manojlović na golu 'Lavova'!“. supersport.rs (Serbian). 30 July 2015. Посетено на 23 August 2015.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 6. "FUDBAL" 32/15 - page 2877“ (PDF). Football Association of Serbia (Serbian). 12 August 2015. Посетено на 20 August 2015.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 7. 7,0 7,1 „Филип Манојловић на позајмици“. Red Star Belgrade official website (Serbian). 1 July 2016. Посетено на 30 August 2016.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 8. „Manojlović u Crvenoj Zvezdi“. FK Bačka Bačka Palanka official website (Serbian). 30 August 2016. Посетено на 30 August 2016.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 9. „Zvezda potpisala ugovore sa 16 omladinaca!“. Večernje novosti (Serbian). 28 February 2014. Посетено на 2 September 2016.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 10. „Лалатовић - Циљ нам је стабилизација клуба“. Red Star Belgrade official website (Serbian). 27 June 2014. Посетено на 30 August 2016.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 11. „Povratak Zvedinog deteta na velika vrata: Manojlović stiže da zaduži jedinicu“. mozzartsport.com (Serbian). 30 August 2016. Посетено на 30 August 2016.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 12. Звезда чува своју будућност. Red Star Belgrade official website (Serbian). 14 September 2016. Посетено на 14 September 2016.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 13. Partizan – C.zvezda 1:0 (0:0). FK Partizan official website (Serbian). 17 September 2016. Посетено на 17 September 2016.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 14. ČUDNO Đurovski otkrio zašto je "skinuo" s gola Manojlovića. Alo! (Serbian). 16 May 2017. Посетено на 16 July 2017.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 15. „Црвена звезда - Флоријана 3:0 (1:0)“. Red Star Belgrade official website (Serbian). 29 June 2017. Посетено на 3 July 2017.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 16. „Манојловић у Хетафеу“. Red Star Belgrade official website (Serbian). 22 July 2017. Посетено на 22 July 2017.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 17. „Manojlovic vestirá de azulón“. Getafe CF official website (Spanish). 21 July 2017. Посетено на 22 July 2017.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 18. „Zvanično: Manojlović u Panioniosu! Poznata i otkupna klauzula“. www.mozzartsport.com (Serbian). 22 July 2017. Посетено на 27 July 2018.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 19. „Kako smo pobedili: Srpsko srce, "nemačka" glava!“. mondo.rs (Serbian). 20 June 2015. Посетено на 30 August 2016.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 20. „Izlet uspeo: Srbija sigurna u Herezu“. mozzartsport.com (Serbian). 22 December 2015. Посетено на 30 August 2016.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 21. „KVALIFIKACIJE ZA EP: Živković vodio 'orliće' do pobede, pala Andora“. hotsport.rs (Serbian). 25 March 2016. Посетено на 30 August 2016.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 22. „Muslin objavio spisak reprezentacije Superlige!“. mozzartsport.com (Serbian). 26 September 2016. Посетено на 28 September 2016.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 23. „Селектор Славољуб Муслин позвао 18 играча за дуел против САД у Сан Дијегу, 29. јануара“. Football Association of Serbia (Serbian). 17 January 2017. Посетено на 17 January 2017.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]