Фибромијалгија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фибромијалгија
Локации на точки на кои се чувствува болка
Класификација и надворешни извори
МКБ-10M79.7
МКБ-9729.1
MedlinePlus000427
eMedicinemed/790 med/2934 ped/777 pmr/47
MeSHD005356

Фибромијалгија претставува појава на хронична, широкораспространета болка и алодинија (зголемен и болен одговор на притисок).[1] Точната причина за ова е непозната, меѓутоа се верува дека во себе вклучува психолошки, генетски, невробиолошки фактори и фактори од околината.[2] Симптомите на фибромијалгија не се ограничени само на болка, туку вклучуваат и сериозен замор, нарушување на сонот и намалена зглобна подвижност. Заради овие особености во употреба е и називот синдром на фибромијалгија. Лошиот стил на живеење во кој спаѓа пушење, прекумерна тежина и недостиг на физичка активност може да го зголеми ризикот за развивање на фибромијалгија.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Ngian GS, Guymer EK, Littlejohn GO (February 2011). „The use of opioids in fibromyalgia“. Int J Rheum Dis. 14 (1): 6–11. doi:10.1111/j.1756-185X.2010.01567.x. PMID 21303476.CS1-одржување: повеќе имиња: список на автори (link)
  2. 2,0 2,1 Sommer, C.; Häuser, W.; Burgmer, M.; Engelhardt, R.; Gerhold, K.; Petzke, F.; Schmidt-Wilcke, T.; Späth, M.; Tölle, T. (Jun 2012). „[Etiology and pathophysiology of fibromyalgia syndrome]“. Schmerz. 26 (3): 259–67. doi:10.1007/s00482-012-1174-0. PMID 22760458.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Класификација
П · Р · П
Надворешни извори