Фелкерсхаузен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фелкерсхаузен
Место во Фаха
Црква во Фелкерсхаузен
Црква во Фелкерсхаузен
Црква во Фелкерсхаузен
Грб на Фелкерсхаузен
Фелкерсхаузен во рамките на Германија
Фелкерсхаузен
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Вартбург
Град Фаха
Основни податоци
Површина 14,19 км2
Надм. височина 330 м
Население 1.176  (31 декември 2012)
 - Густина 83 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WAK
Пошт. бр. 36404
Повик. бр. 036962
Портал www.deutschland-
internet.de
Координати 50°47′55″N 10°2′45″E / 50.79861° СГШ; 10.04583° ИГД / 50.79861; 10.04583Координати: 50°47′55″N 10°2′45″E / 50.79861° СГШ; 10.04583° ИГД / 50.79861; 10.04583

Фелкерсхаузен (германски: Völkershausen) — село и поранешна општина во округот Вартбург, во Тирингија, Германија. Од 31 декември 2013 е дел од градот Фаха.

На 13 март 1989 се случил земјотрес со магнитуда од 5,6 степени, кој бил предизвикан од експлозија во рудникот за сол. Многу од градбите, вклучувајќи ја црквата и градинката, биле оштетени и морале повторно да се изградат. Немало потешко повредени жители.