Фаха (општинска заедница)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Фаха (германски: Vacha) — поранешна општинска заедница во округот Вартбург, во Тирингија, Германија. Седиштето на општинската заедница било во Фаха. Била распуштена на 31 декември 2013.

Општинската заедница се состоела од следниве општини:

  1. Мартинрода
  2. Фаха
  3. Фелкерсхаузен
  4. Велфербит

Координати: 50°49′59″ N; 10°01′01″ E / 50.833° СГШ; 10.017° ИГД / 50.833; 10.017