Велфербит

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Велфербит
Место во Фаха
Грб на Велфербит
Велфербит се наоѓа во Германија
Велфербит
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Вартбург
Град Фаха
Основни податоци
Површина 4,60 км2
Надм. височина 400 м
Население 376  (31 декември 2012)
 - Густина 82 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WAK
Пошт. бр. 36404
Повик. бр. 036965
Портал www.deutschland-
internet.de
Координати 50°46′07″ СГШ 10°03′15″ ИГД / 

Велфербит (германски: Wölferbütt) — село и поранешна општина во округот Вартбург, во Тирингија, Германија. Од 31 декември 2013 е дел од градот Фаха.