Фатмир Сејдиу

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фатмир Сејдиу
Фатмир Сејдиу


Втор Претседател на Косово
Мандат
10 февруари 2006 – 27 септември 2010
Претходник Ибрахим Ругова

Роден 23 октомври 1951
Пакаштице, Косово и Метохија
Партија ДЛК

Фатмир Сејдиу (роден 23 октомври 1951) е Транзиционен Претседател на Косово. Роден е во Пакаштица, село близу Подујево. Сејдиу завршил основно и средно образование во Подујево, а завршил Правен факултет на Универзитетот во Приштина. Тој се здобил со которат и денес е професор на Правниот факултет и Факултетот за политички науки на истот универзитет. На 10 февруари 2006 Косовското Собрание го избира за Претседател на Косово по смртта на дотогашниот претседател Ибрахим Ругова.

Фатмир Сејдиу е еден од авторите на таканаречениот „Устав“ на Косово од 2001 г. Тој течно зборува албански, англиски и француски јазик.

Сејдиу живее во Приштина со неговата сопруга и три деца.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Претходник
Ибрахим Ругова
Претседател на Косово
2006–2010
Наследник
Беџет Пацоли