Уранија Јурукова

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Уранија Јурукова (родена Пировска; с. Изглибе, Костурско, 1926Скопје, септември 2012) — борец на Демократската армија на Грција (ДАГ).

Уранија Пировска во 1949 година.

Во текот на НОБ (1941-1945) — реонски активист на младинската организација ЕПОН за реонот Пополе - Костурско, потоа во Леринско-костурскиот баталјон и Првата егејска ударна бригада. Од август 1945 година се вклучува во редовите на НОФ, АФЖ и работи како реонски и окружен активист и член на Секретаријатот на Главниот одбор на АФЖ. Во редовите на ДАГ стапува во април 1948 година и е произведена во чин капетан. Била член на Организацискиот комитет и на раководството на Комунистичката организација на Егејска Македонија (КОЕМ).[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Егејска Македонија во НОБ - 1949. VI. Скопје: Архив на Македонија. 1983. стр. 486. |access-date= бара |url= (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]