Унгарска ватерполо федерација

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Унгарската ватерполо федерација ( унгарски: Magyar Vízilabda Szövetség) е водечко тело на ватерполо во Унгарија . Таа е основана во 1989 година.

Унгарската федерација за ватерполо е членка на Европската ватерполо лига (ЛЕН) и ФИНА. Седиштето е во Будимпешта .

Организирани турнири[уреди | уреди извор]

Светско првенство

Европско првенство

 • 1926 машки европски ватерполо првенство - Будимпешта , 18-22 август
 • 1958 машки Европски шампионат за ватерполо - Будимпешта, 31 август - 6 септември
 • Европско првенство за ватерполо во машка конкуренција во 2001 година / Европско првенство за женски водени жени - 2001 , Будимпешта, 15-24 јули
 • Европскиот шампионат во ватерполо 2014 за мажи / Европско првенство за женски ватерполо 2014 - Будимпешта, 14-27 јули

Дострели[уреди | уреди извор]

Машки
 • Олимписки игри : Gold medal.svg Победник (9 пати - 1932 , 1936 , 1952 , 1956 , 1964 , 1976 , 2000 , 2004 , 2008 ); Silver medal.svg Второпласиран (3 пати - 1928 , 1948 , 1972 ); Bronze medal.svg Трето место (3 пати - 1960 , 1968 , 1980 )
 • Светско првенство : Gold medal world centered-2.svg Победник (3 пати - 1973 , 2003 , 2013 ); Silver medal world centered-2.svg Финалист (6 пати - 1975 , 1978 , 1982 , 1998 , 2005 , 2007 ); Bronze medal world centered-2.svg Трето место (1 пат - 1991 )
 • Европско првенство : Gold medal europe.svg Победник (12 пати - 1926 , 1927 , 1931 , 1934 , 1938 , 1954 , 1958 , 1962 , 1974 , 1977 , 1997 , 1999 ); Silver medal europe.svg Финалист (6 пати - 1970 , 1983 , 1993 , 1995 , 2006 , 2014 ); Bronze medal europe.svg Трето место (6 пати - 1981 , 2001 , 2003 , 2008 , 2012 , 2016 )
 • Светска лига на ФИНА : Gold medal blank.svg Златен медал - 2003 , 2004 ; Silver medal blank.svg Сребрен медал - 2005 , 2007 , 2013 , 2014 ; Bronze medal blank.svg Бронзен медал - 2002 година
 • ФИНА Светско првенство : Gold medal blank.svg Златен медал - 1979 , 1995 , 1999 ; Silver medal blank.svg Сребрен медал - 1993 , 1995 , 2002 , 2006 ; Bronze medal blank.svg Бронзен медал - 1989 , 1997 година
 • Универзијада : Gold medal blank.svg Златен медал - 1963 , 1965 , 2003 , 2013 , 2015 ; Silver medal blank.svg Сребрен медал - 1959 , 1977 , 1993 , 1995 , 1997 , 2005 ; Bronze medal blank.svg Бронзен медал - 1961 , 1970 , 1999 , 2001 , 2007
Женски
 • Светско првенство : Gold medal world centered-2.svg Победник (2 пати - 1994 , 2005 ); Silver medal world centered-2.svg Второпласиран (1 пат - 2001 ); Bronze medal world centered-2.svg Трето место (1 пат - 2013 )
 • Европско првенство : Gold medal europe.svg Победник (3 пати - 1991 , 2001 , 2016 ); Silver medal europe.svg Второпласирани (5 пати - 1985 , 1987 , 1989 , 1995 , 2003 ); Bronze medal europe.svg Трето место (5 пати - 1993 , 2006 , 2008 , 2012 , 2014 )
 • Светска лига на ФИНА : Silver medal blank.svg Сребрен медал - 2004 година
 • ФИНА Светско првенство : Gold medal blank.svg Златен медал - 2002 година ; Silver medal blank.svg Сребрен медал - 1988 ; Bronze medal blank.svg Бронзен медал - 1989 , 1993 , 1995
 • Универзијада : Silver medal blank.svg Сребрен медал - 2009 , 2013

Натпревари[уреди | уреди извор]

Унгарската Ватероло Федерација е одговорна за организирање на следните натпревари:

Машки ватерполо[уреди | уреди извор]

 • Прва ватерполо лига за мажи I(Група 1)
 • Втора ватерполо лига за мажи (Група 2) - два дела
 • Трета ватерполо лига за мажи (Група 3) - четири дела (југоисточен, североисточен, централен, запад)

Женско ватерполо[уреди | уреди извор]

 • Прва ватерполо лига за жени (Група 1)
 • Втора ватерполо лига за жени (Група 2)

Купови[уреди | уреди извор]

 • Унгарски Куп - мажи
 • Унгарски Куп - жени

Надворешни врски[уреди | уреди извор]