Уметничко лизгање на Зимските олимписки игри 2010 - спортски двојки

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Уметничко лизгање на
Зимските олимписки игри 2010
Figure skating pictogram.svg
Поединечно во машка конкуренција
Поединечно во женска конкуренција
Спортски двојки
Танцови двојки
Квалификации


Натпреварите во спортски двојки во уметничко лизгање на Зимските олимписки игри 2010 се одржаа на 14 и 15 февруари. Кратката програма се одржа на 14 февруари, со почеток во 16:30 по локално време (UTC-8), а слободната програма се одржа на 15 февруари со почеток во 17:00.

На натпреварите учествуваа 20 двојки од 12 земји, а златниот медал го освои кинеската двојка, Шен Сјуе и Џао Хунбо.

Освојувачи на медали[уреди | уреди извор]

Злато Сребро Бронза
Кина (2010)
Шен Сјуе
Џао Хунбо
Кина (2010)
Пан Чин
Тунг Џиен
Германија (2010)
Аљона Савченко
Робин Солкови

Надворешни врски[уреди | уреди извор]