Уметничко лизгање на Зимските олимписки игри 2010 - жени

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Уметничко лизгање на
Зимските олимписки игри 2010
Figure skating pictogram.svg
Поединечно во машка конкуренција
Поединечно во женска конкуренција
Спортски двојки
Танцови двојки
Квалификации


Поединечните натпревари во женска конкуренција во уметничко лизгање на Зимските олимписки игри 2010 се одржаа на 23 и 25 февруари.

На 23 февруари, со почеток во 16:30 по локално време (UTC-8) се одржа кратката програма, а на 25 февруари, со почеток во 17:00 слободната програма.

Во слободната програма, учество обезбедија најдобрите 24 лизгачи од кратката програма.

На натпреварите учествуваа 30 лизгачки од 23 земји, меѓу кои златниот медал го освои Ким Ју На од Јужна Кореја.

Освојувачи на медали[уреди | уреди извор]

Злато Сребро Бронза
Јужна Кореја Ким Ју На Јапонија Мао Асада Канада Џоан Рошет

Надворешни врски[уреди | уреди извор]