Уметничко лизгање на Зимските олимписки игри 2010 - танцови двојки

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Уметничко лизгање на
Зимските олимписки игри 2010
Figure skating pictogram.svg
Поединечно во машка конкуренција
Поединечно во женска конкуренција
Спортски двојки
Танцови двојки
Квалификации


Натпреварите во танцови двојки во уметничко лизгање на Зимските олимписки игри 2010 се одржаа на 19, 21 и 22 февруари.

На прв иот ден од натпреварите, со почеток во 16:45 по локално време (UTC-8) се одржаа натпреварите во задолжителен танц, а на 21 февруари, со почеток во 16:15 оригиналниот танц.

Ждрепката за оригиналниот танц беше извршена за време на одржувањето на првиот официјален тренинг, на 4 февруари 2010 година.[1] Двојбата беше дали задолжителниот танц да биде „танго-романтика“ или „златен валцер“, при што темата „танго-томантика“ беше изгласана.

Освојувачи на медали[уреди | уреди извор]

Злато Сребро Бронза
Канада (2010)
Теса Вирчу
Скот Мојр
САД (2010)
Мерил Дејвис
Чарли Вајт
Русија (2010)
Оксана Домнина
Максим Шабалин

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]