Уметничко лизгање на Зимските олимписки игри 2010 - мажи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Уметничко лизгање на
Зимските олимписки игри 2010
Figure skating pictogram.svg
Поединечно во машка конкуренција
Поединечно во женска конкуренција
Спортски двојки
Танцови двојки
Квалификации


Поединечните натпревари во машка конкуренција во уметничко лизгање на Зимските олимписки игри 2010 се одржаа на 16 и 18 февруари.

На 16 февруари, со почеток во 16:15 по локално време (UTC-8) се одржа кратката програма, а на 18 февруари, со почеток во 16:45 слободната програма.

Во слободната програма, учество обезбедија најдобрите 24 лизгачи од кратката програма.

На натпреварите учествуваа 30 лизгачи од 20 земји, меѓу кои златниот медал го освои Еван Лајсачек од САД.

Освојувачи на медали[уреди | уреди извор]

Злато Сребро Бронза
САД Еван Лајсачек Русија Евгени Плушенко Јапонија Даисуке Такахаши

Надворешни врски[уреди | уреди извор]