Узбечки сом

Од Википедија — слободната енциклопедија
Узбечки сом
Узбечки соʻм / Ўзбекистон сўми Предлошка:Uz icon
25 сома.
ISO 4217
КодUZS
Составници
Подединица
 1/100Тијин
Множинаsoʻm
ТијинТијин
Банкноти1, 3, 5, 10, 25, 50, 100, 200, 500, 1000, 5000, 10,000 soʻm
Монети1, 5, 10, 25, 50, 100, 500 soʻm
Демографија
Корисник/циУзбекистан Узбекистан
Издавач
Централна банкаЦентрална Банка на Узбекистан
 Мреж. местоwww.cbu.uz
Вредност
Инфлација8.5%
 Извор[1], 2015 est.

Узбечки сом (узбечки: -{O‘zbek so‘m / Ўзбек сўм}- , ИСО 4217: УЗС) — официјална валута на Узбекистан. Се дели на 100 тијини. За време на Совјетскиот Сојуз, Казахстан, Киргистан и Узбекистан, советската валута ја нарекувале сом (или сум) и како таков назив бил пишан на самите банкноти и монети на рускита рубља со останатите називи за рубљата на јазиците на останатите социјалистички советски републики. Така било и после распадот на СССР, Узбекистан го задржала називот сом за својата валута. Зборот „сом“ е од туркиско потекло и значи „чисто злато“. Едно време после распадот на СССР, Узбекистан уште некое време ја користел руската рубља како своја валута, сè до 15 ноември 1993 година, кога биле претставени сопствените монети. Не биле издавани монети, бидејќи првата серија на валути биле замислени како „преодни валути“. Сите серии на валутите имале грб на предната страна и исламска архитектура на надворешната. Веќе следната година бил заменет стариот сом со нов сом, а издадени биле и две сериии на монети. Прво биле ковани на кирилично писмо, а другата серија на латинично. Монетите и банкнотите ги издава Централната банка на Узбекистан во следните апоеними:

500 Узбечки соми
  • монети: 1, 5, 10, 25, 50, 100 сома
  • банкноти: 1, 3, 5, 10, 25, 50, 100, 200, 500, 1000 сома

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]