Прејди на содржината

Узана

Од Википедија — слободната енциклопедија
Зимско одморалиште Узана
Узанска планинската вила која е скапо сместување во одморалиштето
Узанска планинската вила која е скапо сместување во одморалиштето
МестоСтара Планина
Најблизок градГаброво
Надм. вис. (најгоре)1,350 м
Надм. вис. (најдолу)1,220 м
Скијачка површина3,2 км2
Најдолга патека1,300 м
Снежни врнежи508 см
ПорталHomepage

Узана (бугарски: Узана) ― зимско одморалиште и скијалиште во Бугарија. Се наоѓа во подножјето на врвот Исполин на 1.420 м надморска височина, во близина на Природниот парк Бугарка на Стара Планина.[1] Се состои од големи ливади опкружени со шума. Висината варира од 1.220 до 1.350 м. Најдолгата патека е 1.300 м. Најблискиот голем град е Габрово, околу 22 км далеку. Одморалиштето со своите 15 хотели обезбедува туристички можности во текот на целата година.

Околните места на Узана се погодни за спелеологија, скијање,[1] и качување по карпи. Во регионот има можности за културен туризам. Во блискиот отворен етнографски музеј Етара, луѓето можат да научат повеќе за бугарските занаети. Соколскиот манастир се наоѓа на неколку километри од Узана.[1]

Туризмот во околината на Узана започнал во 1937 година кога на јужната страна на ливадата била изградена првата вила наречена Узана.

Узана е дом на ретки цветни видови вклучени во Црвената книга на загрозени видови.[1]

Тоа е почетната положба на многу планински правци, како и на врвовите Шипка и Бузлуџа.[1]

Географско средиште

[уреди | уреди извор]

Узана е и географско средиште на Бугарија.[2] Пунктот на самото географско средиште бил отворен во декември 1991 година од тогашниот претседател на Република Бугарија – д-р Жељу Желев. Од 2008 година, местото е вклучено во Националното туристичко движење „100 туристички места на Бугарија“ на број 19, заедно со Архитектонско-етнографскиот комплекс Етар, Националниот музеј за образование и Куќата на хуморот и сатирата.[3]

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 „Ski in Uzana“. skiuzana.com. Архивирано од изворникот на 2014-12-18. Посетено на 8 јануари 2022.
  2. Kay, Annie (2008). Bulgaria. Bradt Travel Guides. стр. 157. ISBN 9781841621555. Посетено на 8 November 2014.
  3. The Geographic centre of Bulgaria

 

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]