Спелеологија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Спелеологија е научно проучување на пештерите, нивниот изглед, структура, физичките карактеристики, историјата, животните форми и процесите преку кои тие се форимирале и се менувале во текот на времето (спелеогенеза и спелеоморфологија). Терминот спелеологија исто така се користи и за рекреативното истражување на пештерите.

Спелеологијата е дисциплина која го комбинира знаењето на хемија, биологија, геологија, физика, метеорологија и картографија, што се потребни за да се создаде слика за пештерата како комплексен систем.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]