Удар во срцето

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Удар во срцето
Податотека:Unganchoalcorazonlogo.jpg
Жанркомедија
теленовела
Создадена одЕрнесто Коровски
УлогиДана Гарсија
Себастијан Рули
Лаиша Вилкинс
Раул Араица
Земја на потеклоМексико
Првичен јазикшпански
Бр. на епизоди220
Продукција
Извршен продуцент(и)Анхели Незма Медина
Времетраење45 минути
Прикажување
Првична мрежаКанал 2
Првично прикажување25 август 2008 – 12 јуни 2009
Хронологија
СледбеникСè додека парите не нè разделат (2009)
Надворешни врски
Мрежна страницаwww2.esmas.com/un-gancho-al-corazon/

Удар во срцето (шпански јазик: Un gancho al corazon) е мексиканска телекомедија. Серијата во Мексико започна со прикажување на 25 август 2008. Воедно серијата е римејк на аргентинската телекомедија Ти си мојот живот од 2006/7 година. Во главните улоги се појавуваат Дана Гарсија, со прво учество во новела на Телевиса, Себастијан Рули и Лаиша Вилкинс.

Синопсис[уреди | уреди извор]

Приказна за Валентина Лопез, млада и убава девојка која има живот со вредност и одлуки. Одлична професионална боксерка која од малечка сите ја викаат ‘Ла Монита’. Талентот за бокс и овозможува да стане и светски првак. Нејзин тренер е Бето, кој исто така и е и момче веќе осум години. Валентина му е многу благодарна на Бето и на неговата мајка Ниевес, бидејќи и дадоа куќа откако нејзината мајка ја напуштила. Се изгледало дека Валентина ќе има мирен живот и некомплициран покрај Бето, но судбината планирала нешто многу различно за Монита. Приказната започнува со поразот, Валентина губи во борбата за сопственост, ја повредува раката и додека се лекува одлучува да пронајде друга работа. На другиот крај во градот се канцелариите на групата Сермењо, фирма за недвижности која е во сопственост на бивш првак пилот на авто трки, Маурисио Сермењо, кој сега посветен на семејниот бизнис. Таму доаѓа Валентина во потрага по работа. Од првиот момент кога се запознаваат, Валентина како и Маурисио се повредени од аморовата стрела. Секако, во тоа се замешува Констанца, девојката на Маурисио, привлечна и софистицирана жена, која изгубено е вљубена во неговите пари. За да ги раздели Маурисио и Валентина, Констанца се зближува со Херонимо, братучедот на Маурисио, и со Оскар Карденас, нечесен работник. Но, не само што сакаат да го одделат од девојката, туку и од неговите три посвоени деца (Алдо, Луиса и Дани), и од неговото богатство. Меѓутоа, љубовта на Маурисио и Валентина ќе може да премине каква било препрека, бидејќи повеќе болна од една тепачка во рингот е борбата за среќата, и во неа, најдобриот тренер е љубовта.

Улоги[уреди | уреди извор]

Глумци Ликови
Дана Гарсија Валентина Лопез ‘Ла Монита’
Себастијан Рули Маурисио Сермењо
Лаиша Вилкинс Констанца Лердо де Техада
Раул Араица Роберто Очоа
Ана Мартин Ниевес Очоа
Ото Сирго Салвадор Улоа
Евгенија Каудуро Габриела Паласиос
Роберто Бландон Оскар Карденас

Надворешни врски[уреди | уреди извор]