Уаскаран

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Уаскаран
Huascarán
Уаскаран се наоѓа во Перу
Уаскаран
Јунгај, Перу
Највисока точка
Надм. вис. 6768 м[1]
Истакнатост 2776 м [2]
Заведена како високи врвови
Координати 9°07′17″ ЈГШ 77°36′32″ ЗГД / 
Географија
Место Јунгај, Перу
Област PE
Матичен венец Кордилјера Бланка
Геологија
Строст на карпите терцијар
Вид гранит
Искачување
Првпат освоена 20 јули 1932
Најлесна патека ледник, снег, мраз

Уаскаран (шпански: Huascarán) или Невадо Уаскаран (Nevado Huascarán) — планина во Перу, која се наоѓа во покраината Јунгај. Планината е дел од венецот Кордилјера Бланка, односно Андите. Највисоката точка, односно јужниот врв на Уаскаран е најголем врв во Перу и во целиот тропски појас. Уаскаран е шеста најголема планина во Западната Хемисфера, по Аконкагва, Охос дел Саладо, Монте Писис, Серо Бонете и Невадо Трес Крусес. Името на планината е добино од Уаскар, 16 Сапа Инка на Тавантинсују.[3]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Biggar, John (2005). The Andes - A Guide for Climbers (3 издание). Castle Douglas. ISBN 0-9536087-2-7. 
  • Room, Adrian (1997). Placenames of the World. McFarland and Company. ISBN 0-7864-0172-9. 

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Неко сметаат дека има 6,746 метри.
  2. „ultra-prominences“. peaklist.org. http://www.peaklist.org/WWlists/ultras/peru.html. конс. 29 декември 2008 г. 
  3. Room, Adrian

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]