Уаскаран

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Уаскаран
Huascarán
Највисока точка
Надм. вис. 6768 м [1]
Истакнатост 2776 м [2]
Заведена како високи врвови
Географија
Место Јунгај, Перу
Покраина PE
Матичен венец Кордилјера Бланка
Геологија
Старост на карпата терцијар
Вид планина гранит
Искачување
Прво освојување 20 јули 1932
Најлесен пат ледник, снег, мраз

Уаскаран (шпански: Huascarán) или Невадо Уаскаран (Nevado Huascarán) — планина во Перу, која се наоѓа во покраината Јунгај. Планината е дел од венецот Кордилјера Бланка, односно Андите. Највисоката точка, односно јужниот врв на Уаскаран е најголем врв во Перу и во целиот тропски појас. Уаскаран е шеста најголема планина во Западната Хемисфера, по Аконкагва, Охос дел Саладо, Монте Писис, Серо Бонете и Невадо Трес Крусес. Името на планината е добино од Уаскар, 16 Сапа Инка на Тавантинсују.[3]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Biggar, John (2005). The Andes - A Guide for Climbers (3 издание). Castle Douglas. ISBN 0-9536087-2-7. 
  • Room, Adrian (1997). Placenames of the World. McFarland and Company. ISBN 0-7864-0172-9. 

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Неко сметаат дека има 6,746 метри.
  2. „ultra-prominences“. peaklist.org. http://www.peaklist.org/WWlists/ultras/peru.html. посет. 29 декември 2008 г. 
  3. Room, Adrian

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]